Woś: Solidarna Polska nie poprze projektu prezydenta ws. ID w obecnym kształcie

W kształcie, w jakim prezydencki projekt jest obecnie w komisji, jest dla nas nie do przyjęcia i nie poprzemy go. Ale to nie był ostatni etap, kiedy można zgłaszać poprawki - powiedział wiceminister sprawiedliwości i wiceprezes Solidarnej Polski Michał Woś na antenie Radia Zet.

Publikacja: 12.05.2022 09:53

Michał Woś

Michał Woś

Foto: PAP/Rafał Guz

- Od początku mówimy, że jest potrzebna reforma Sądu Najwyższego, która zakłada nowy model dyscyplinarny. Nawet złożyliśmy swój projekt ustawy - przypomniał Woś w reakcji na pytanie, czy jego ugrupowanie poprze prezydencki projekt ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej.

Dodał, że Solidarna Polska nie poprze projektu w kształcie, w jakim trafił do parlamentu.

- Zobaczymy, w jakim kształcie ustawa wyjdzie z komisji sejmowych i będzie ostatecznie głosowana. To co dla nas jest najbardziej problematyczne - z perspektywy racji stanu i polskiego sądownictwa - to test niezależności sędziego, który doprowadziłby do chaosu i przedłużenia postępowań - wskazał wiceminister Woś.

Przyszłością Izby Dyscyplinarnej SN posłowie mają się zająć w przyszłym tygodniu. Na stole są dwa projekty: posłów PiS i prezydencki projekt likwidacji tej Izby. Ten ostatni miałby zakończyć spór z Komisją Europejską i odblokować fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. Zakłada, że orzekający teraz w ID sędziowie, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W miejsce ID miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej złożona z 11 sędziów, których prezydent wybrałby z 33 losowo wybranych sędziów wszystkich izb SN (z wyłączeniem prezesów izb).

Na przyjęcie projektu Andrzeja Dudy nie zgadzała się dotychczas Solidarna Polska. W środę sejmowa komisja sprawiedliwości odrzuciła ponad 20 poprawek zgłoszonych przez ten klub, m.in.  wykreślenia z projektu "testu bezstronności i niezawisłości sędziego" oraz wprowadzenia w to miejsce "testu apolityczności". Jednak według nieoficjalnych informacji partia Zbigniewa Ziobry dogadała się w środę wieczorem z PiS.

Czytaj więcej

Porozumienie PiS i Solidarnej Polski w sprawie przyszłości Izby Dyscyplinarnej
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Sądy i trybunały
TSUE wydał wyrok na reformę polskiego sądownictwa
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Partia Ziobry krytykuje sędziów za udział w marszu. "Mamy polityków w togach"
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Prezydent nie jest strażnikiem konstytucji