W ostatni weekend znani sędziowie (m.in. Waldemar Żurek i Paweł Juszczyszyn) uczestniczyli w imprezie urodzinowej Komitetu Obrony Demokracji, na której występowali również politycy, w tym lider PO, Donald Tusk.

We wtorek na stronie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych ukazał się komunikat informujący o podjęciu czynności wyjaśniających w tej sprawie. Wszczęto je w związku z "doniesieniami medialnymi dotyczącymi niegodnych zachowań sędziów prezentujących swoje poglądy polityczne".

Jak wynika z komunikatu, postępowanie jest prowadzone pod kątem popełnienia przewinień dyscyplinarnych, polegających na "uchybieniu godności urzędu przez ustalonych sędziów sądów powszechnych, którzy wbrew treści art. 178 ust. 3 Konstytucji prowadzili działalność publiczną, nie dającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów w ten sposób, że w dniu 27 listopada 2021 r. w Warszawie wzięli udział w politycznym zgromadzeniu organizacji >>Komitet Obrony Demokracji<<, gdzie publicznie manifestowali swoje przekonania i poglądy polityczne oraz w aktywny sposób wyrażali aprobatę do wyrażanych tam treści o charakterze politycznym."

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Wiara topiona w evencie

We wtorek w RMF FM do obecności sędziów na imprezie KOD odniósł się poseł PO, Robert Kropiwnicki. - Każdy sędzia jest obywatelem i może brać udział w zgromadzeniach publicznych, uroczystościach. Komitet Obrony Demokracji broni też w dużej mierze niezależności sądów - mówił Kropiwnicki.

Poseł kwestionował też czy obecność sędziów na urodzinach KOD-u "może wpływać na ich wyroki". Poseł PO kwestionował też to, że KOD jest organizacją polityczną. - To jest ruch społeczny zajmujący się obroną demokracji i wymiaru sprawiedliwości - przekonywał. - To organizacja społeczna, która nie sprawuje władzy - dodał.

Czytaj więcej

Poseł PO o sędziach oklaskujących Tuska: Sędziowie to też obywatele