Chodzi przede wszystkim o miliony tzw. zwrotek pocztowych (poświadczeń doręczenia pisma), które zapełniają pokoje elektronicznego sądu.
Zmiany zawiera nowela rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie archiwizowania akt sądowych, która dzisiaj wchodzi w życie. Dotyczą one głównie e-sądu, ale mogą mieć zastosowanie w podobnych postępowaniach.
Nowe przepisy ustalają 20-letni obowiązek przechowywania akt e-upominawczych oraz wydanych w tych sprawach orzeczeń. Określają też zasady prowadzenia repertoriów i ewidencji w e-postępowaniach, w szczególności umieszczania w nich tzw. metadanych, które pozwalają na sprawne przeglądanie rejestrów. Po okresie przechowywania materiały elektroniczne będą przekazywane do archiwum państwowego.
Chociaż e-sąd działa z rozmachem od półtora roku, do tej pory w sprawach archiwizowania akt musiał się posiłkować zasadami przewidzianymi dla papierowych dokumentów. W praktyce je po prostu gromadzono.
- To był w naszej pracy duży problem, mimo że chodziło o drugorzędne pod względem ważności dokumenty, na dodatek odnotowane także w formie elektronicznej - powiedział "Rz" sędzia Jacek Widło, szef lubelskiego e-sądu.