Reklama

Bronisław Komorowski w Berlinie: PiS zamienił Trybunał Konstytucyjny w atrapę

Bronisław Komorowski na konferencji w Berlinie zarzucił władzom w Polsce zamianę Trybunału Konstytucyjnego w atrapę, ale jego zdaniem ale w przypadku Sądu Najwyższego natrafił na „kontrę” ze strony UE - donosi "Deutsche Welle".

Aktualizacja: 14.05.2019 15:06 Publikacja: 14.05.2019 14:47

Bronisław Komorowski w Berlinie: PiS zamienił Trybunał Konstytucyjny w atrapę

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

mat

- Na naszych oczach dokonywane są próby zamiany instytucji demokratycznych w ich dekoracje, w ich atrapy. W jakiejś mierze niestety dotyczy to także mojego kraju, a szczególnie jego obecnych władz - powiedział Bronisław Komorowski we wtorek w Berlinie podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację Koerbera.

Były prezydent wyjaśnił, że chodzi mu o to, co stało się z Trybunałem Konstytucyjnym w Polsce.

– Zamieniono TK w swoistą atrapę tej instytucji, sądu konstytucyjnego, bo pozbawiono go niezależności politycznej - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, podobny zamysł dotyczący Sądu Najwyższego obecnej ekipie rządzącej się nie udał.

- Próbowano i próbuję się w dalszym ciągu dokonać ograniczenia niezależności sądownictwa i SN, ale tutaj obecna władza natknęła się na bardzo zdecydowaną kontrę ze strony instytucji europejskich - podkreślił.

Reklama
Reklama
Prawo drogowe
Koniec z masowym oblewaniem kursantów? Pomóc ma nowy system
Nieruchomości
Wróci użytkowanie wieczyste? Rząd ma gotowy projekt
Nieruchomości
Rząd walczy z plagą. Chodzi o hotele dla pracowników
Prawo w Polsce
Taksówkarze chcą większej kontroli nad kierowcami z aplikacji. Co proponują?
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości szykuje reformę dyscyplinarek sędziowskich. Co się zmieni?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama