Z 68 tys. skarg, które w 2012 r. wpłynęły do wojewódzkich sądów administracyjnych, prawie trzecia część dotyczyła podatków. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym były one przedmiotem aż 41 proc. z 15 tys. skarg kasacyjnych.
– Dowodzi to, że jakość i stabilność stanowienia prawa podatkowego pozostawia wiele do życzenia. Toteż właśnie interpretacji przepisów podatkowych była poświęcona większość ubiegłorocznych uchwał NSA i wszystkie siedem pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE. Na rozstrzygnięcie przez Trybunał Konstytucyjny czeka dziewięć pytań prawnych, dotyczących również kwestii podatkowych – powiedział prezes NSA prof. Roman Hauser podczas wczorajszego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.
– Sądy administracyjne w coraz większym stopniu zmieniają się w sądy podatkowe –oceniała prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Dodała, że w dużej mierze generuje to resort finansów, wydając 35 tys. interpretacji, z których duży odsetek jest zaskarżany, obciążając w znacznym stopniu sądy. Wymaga to pilnych zmian.
Okazją może być projekt nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (ppsa), przedłożony prezydentowi RP. Projekt ma być jeszcze przekonsultowany z siłami politycznymi, a zmiany mają mieć charakter ewolucyjny. Realizowana od 2004 r. reforma sądownictwa administracyjnego przyniosła bowiem dobre efekty.
Ustabilizowała się liczba spraw kierowanych do wojewódzkich sądów administracyjnych. W 2012 r. wpłynęło ich tylko o 3 proc. więcej niż w 2011 r. Toteż z górą połowa została załatwiona w terminie do trzech miesięcy, a przeszło 81 proc. – do pół roku.