Reklama
Rozwiń

Sędziemu trudniej będzie uniknąć dyscyplinarki

Postępowania wobec sędziów, którzy popadają w konflikt z prawem, mają być skuteczniejsze, a sądy surowsze. Błędy nie przedawnią się tak szybko jak dziś.

Publikacja: 28.01.2014 07:22

Dyscyplinarki dla sędziów będą surowsze i skuteczniejsze.

Dyscyplinarki dla sędziów będą surowsze i skuteczniejsze.

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński

Półtora roku potrzebował sąd dyscyplinarny, by prawomocnie ukarać prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku za rozmowę telefoniczną z „pracownikiem" Kancelarii Premiera. Inny z sądów prawie dwa lata zajmował się sędzią, która doprowadziła do przedawnienia karalności w mafijnej sprawie, a kolejny kilkunastu miesięcy na ukaranie sędziego, który jechał pod wpływem alkoholu i zrobił awanturę policjantom.

To zbyt długo – przyznają sami sędziowie, ale o zmianie przepisów słyszeć nie chcą. Do zaostrzenia jednak dojdzie nawet bez aprobaty środowiska. Ministerstwo sprawiedliwości i senatorowie przygotowują projekty, w których chcą określić, jak przyspieszyć takie sprawy.

Czas to niejedyny problem. Okazuje się, że sędziowskie sądy dyscyplinarne nie są surowe. Upomnienia i nagany to najczęściej orzekane kary. W 2010 r. sędziowie dostali 20 upomnień i 13 nagan; w 2011 r. 22 upomnienia i 15 nagan, a rok później odpowiednio 25 i 15. W tych samych latach orzeczono zaledwie po dwie–trzy kary wydalenia z zawodu. Z danych Krajowej Rady Sądownictwa wynika, że w 2012 r. wpłynęły do niej sprawy dyscyplinarne 101 sędziów.

Szybka kara

Zasadę szybkiej i nieuchronnej kary jako jedynej skutecznej stosuje się również do kar dyscyplinarnych.

– Wielu z sędziów, którzy popełnią błąd, chciałoby szybko zamknąć ten etap życia zawodowego i wrócić do normalnej pracy – mówi Jędrzej Rylski, socjolog społeczny.

Nieoficjalnie sędziowie jednak przyznają, że często postępowania są przeciągane przez długie „choroby" czy unikanie odpowiedzialności.

To ma się zmienić. Ministerstwo Sprawiedliwości ma nie tylko pomysł na nową karę: obcięcie od 5 do 15 proc. wynagrodzenia na czas od sześciu miesięcy do dwóch lat. Chce także znieść odrębne terminy przedawnienia dla przewinień dyscyplinarnych i kary dyscyplinarnej już po wszczęciu postępowania. Przedawnienie ma następować po pięciu latach od chwili popełnienia czynu.

Gra na zwłokę

O zmianach w sędziowskich dyscyplinarkach myśli też Senat. Projekt ma być gotowy w lutym. Piotr Zientarski, senator PO, mówi, że będzie wydłużał do pięciu lat przedawnienie. Wprowadzi też tzw. spoczywanie przedawnienia w postępowaniu dyscyplinarnym po to, by nie było pokusy kombinowania.

Senat chce też wprowadzić karę pieniężną dla sędziów popadających w konflikt z prawem czy zasadami etyki – od pięcio- do dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (maksymalnie ok. 40 tys zł).

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Opinia dla Rz

Wiesław ?Kozielewicz - sędzia ?Sądu Najwyższego

Dzisiejsze postępowanie dyscyplinarne sędziów nie wymaga dużej rewolucji. Obowiązujące terminy przedawnienia są wystarczające. Przed laty, kiedy trwało to rok czy dwa, rzeczywiście czas był zbyt krótki. W dodatku zajmował się takimi sprawami jeden jedyny sąd ?w Polsce. Łatwiej więc można było uniknąć odpowiedzialności. ?Co do katalogu kar dyscyplinarnych, to uważam, że powinien być szerszy. Już przed laty byłem zwolennikiem kar pieniężnych. Umieściłbym je w katalogu zaraz po karach na honorze – upomnieniu ?i naganie. Szkopuł tylko w tym, jak wyznaczyć wysokość takiej kary. To sprawa dyskusyjna, ale sam pomysł uważam za trafiony. ?Tym bardziej że przecież takie kary obowiązują w postępowaniach dyscyplinarnych w innych zawodach prawniczych.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono