Reklama

Informatyzacja postępowania cywilnego przyjęta przez Sejm

Sędziowie, adwokaci i komornicy dostają nowe narzędzia elektroniczne, które mają usprawnić prowadzenie spraw.

Publikacja: 13.07.2015 08:28

Postępowanie cywilne będzie prostsze i szybsze

Postępowanie cywilne będzie prostsze i szybsze

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

To kolejny etap informatyzacji sądów. W piątek parlament zakończył prace nad dużą nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, która stanowi ramy prawne tej reformy. Ustawa ma wejść w życie po roku od ogłoszenia.

Nowela przewiduje m.in. szersze składanie dowodów w formie elektronicznej; składanie drogą elektroniczną pism procesowych, doręczeń sądowych. Wezwanie będzie można przesłać e-mailem czy poinformować telefonicznie – jest jeden warunek, aby nie było wątpliwości, że doszło do adresata. Częściej będzie możliwe prowadzenie posiedzeń sądowych i np. przesłuchań świadków na odległość.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Prawo karne
Sprawa Sławomira Nowaka umorzona. „To niecodzienne, bulwersujące, ale zgodne z prawem”
Nieruchomości
Rząd chce ukrócić handel danymi z ksiąg wieczystych. Jest zapowiedź ustawy
Podatki
Kiedy spadkową nieruchomość można od razu sprzedać bez PIT? Ważny wyrok
Nieruchomości
Rząd zmienia przepisy o spółdzielniach i wspólnotach. Oto szczegóły
Prawo w Polsce
Kto w razie wojny może w pierwszej kolejności trafić do wojska?
Reklama
Reklama