Obie wystawy prezentują różne procesy projektowania, inspiracje, nietypowe materiały oraz sposoby, w jakich artyści poszukują i gromadzą pomysły.
Na Crumple Zone/Strefa Zgniotu, jednej z głównych wystaw z Programu Głównego Festiwalu Łódź Design 2010, zobaczymy zdeformowane przedmioty, które wydają się pozbawione swej funkcji, urody i energii. Mają powyginane nogi lub całe „ciała”. Są rachityczne (Gazelle, proj. Serhan Gürkan). Czasem dla obrony zbijają się w stada, tworząc nową formę (projekty Kraud). Niektóre wyglądają jakby nie zostały ukończone – trwają w bezruchu, czekając na wyrok. Ale są też przedmioty będące ich zupełnym przeciwieństwem. Uginają się, otaczając nas swoją formą. Wciśnięte, spięte gumkami (Aze design i Frank Willems), wyglądają na zaprojektowane po to, by przeciwdziałać siłom nacisku, chronić i zabezpieczać.
Underpressure wystawa przygotowana specjalnie na Łódź Design przełamuje stereotypy związane z dmuchanymi przedmiotami, które większość z nas kojarzy z plażowymi akcesoriami i odpustowymi zamkami. Jednak stary sposób nadmuchiwania miękkich form ma też zastosowanie w innych przedmiotach. Na wystawie zobaczymy więc nadmuchiwane sofy (Blow Sofa, proj. Malafor), fotele (Fotel Blow, proj. Zanotta), lampy (Inflating Lights, proj. Erik Stehmann), powietrzne sanki (Airboard, proj. Joe Steiner), a nawet dmuchane godło (Godło, proj. Poor Design).
Do współpracy przy projekcie AMAZING LIFE zostali zaproszeni Agnieszka Jacobson-Cielecka, która specjalnie na Łodź Design Festival 2010 przygotowała wystawę Crumple Zone/Strefa Zgniotu oraz Oskar Zięta prezentujący, także specjalnie wymyśloną na festiwal wystawę Underpressure.
Na festiwalu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną Wystawy Specjalne, które w szczególny sposób interpretują hasło AMAZING LIFE. Są to Table Talk, Grupa Sześć, Living Room, Moooi oraz Be Cycle & Fashion. Nowym wydarzeniem w ramach festiwalu jest natomiast Przegląd Portfolio – konfrontacja początkujących projektantów z dziennikarzami, kuratorami i doświadczonymi projektantami.