Mamy piękny obiekt, ale zbudowany w 1938 r. i od tamtej pory nieremontowany. Zbiory rozrosły się, a przestrzeń ekspozycyjna i magazynowa nie – kreśli sytuację szefowa muzeum.

Czytaj więcej w Życiu Warszawy

Jej zdaniem, nadszedł czas na dostosowanie MNW do międzynarodowych standardów. Od chwili objęcia stanowiska w listopadzie zajęła się przygotowaniem projektu zmian. Ale do jego realizacji potrzeba pieniędzy obiecanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wczoraj resort potwierdził przyznanie funduszy.

– 15 mln zł na „przebudowę i rearanżację galerii w gmachu głównym" to gwarancja wiążąca – oświadczył rzecznik ministerstwa Maciej Babczyński. – MKiDN ponownie potwierdziło dyrekcji muzeum, iż posiada zabezpieczone środki na realizację tej inwestycji.

Jednoznaczne stanowisko ministerstwa pozwala na rozpoczęcie przetargów na remonty już od początku przyszłego tygodnia. Prace podzielone na cztery etapy rozpoczną się więc w terminie – 15 lipca.

Galerie z XXI wieku

– W pierwszym etapie będzie to doprowadzenie galerii do cywilizowanego, godnego XXI wieku stanu – podkreśla dyrektor Morawińska.

Oznacza to nie tylko remont pomieszczeń ekspozycyjnych i inne ich rozplanowanie. Ale też – co wydaje się prozaiczne – montaż odpowiedniego oświetlenia.

Drugim etapem będzie remont sali kinowej, która nie spełnia dziś warunków bezpieczeństwa, oraz muzealnej kawiarni.

Trzecia faza obejmuje zmodernizowanie m.in. dziedzińca głównego oraz udostępnienie, zamkniętego do tej pory dla gości, dziedzińca Lorentza. Ich przebudowa pozwoli przekształcać je w zależności od potrzeb. Przykryta fontanna posłuży np. za scenę teatralną, a ekran zawieszony na ścianie budynku zmieni przestrzeń w letnie kino. Będzie tu także można zorganizować zewnętrzną galerię.

Czytaj więcej w Życiu Warszawy

—współpraca nat