Warto zwrócić uwagę na płótno Wojciecha Fangora „# 16" z 1963 r. Twórca wyjechał właśnie z Polski, podróżuje po Europie i maluje obrazy,  badając możliwość oddania na płótnie przestrzeni trójwymiarowej. W jego dziełach z tego okresu przenikają się proste kształty, tworząc iluzje optyczne. ?Cena orientacyjna 230 – 300 tys. zł.

Wydarzeniem jest wystawienie największego obrazu Eugeniusza Zaka „Pejzaż idylliczny z rodziną" z 1923 roku o wymiarach 161 na 296 cm (cena orientacyjna 1,4 – 1,8 mln zł). Artysta przebywał wówczas w Berlinie i tam otrzymał zamówienie na wykonanie malowidła w posiadłości rodziny Schapirów. Ogromne rozmiary kompozycji oraz jej niestandardowy format sugerują, że obraz ten był „wpisany" w architekturę.

Rynek sztuki wciąż w Polsce się rozwija, w ubiegłym roku odnotowano (po raz pierwszy w historii) ponad 100 aukcji i sprzedano 4 tysiące obiektów. Najszybciej rozwijającym się segmentem jest dział sztuki współczesnej, który wzrósł o 30 proc. w stosunku do 2010 roku i wyniósł 40 – 60 mln.