- To pierwsza prezentacja tej pracy w Krakowie, niedawno nabytej do kolekcji MOCAK-u – mówi Delfina Piekarska z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, kuratorka projektu. - Będzie to pokaz tekstowo-dźwiękowy, na Rynku Głównym zostanie ustawiony samochód wojskowy z projektorem, z którego będą wyświetlane na Wieżę Ratuszową wypowiedzi polskich weteranów wojennych z Afganistanu i Iraku oraz ich żon. Byli żołnierze mówią o tym, że stracili zdrowie, stali się kalekami, wrakami psychicznymi, opowiadają jak nie mogli się odnaleźć po powrocie do domu i porozumieć z bliskimi. Jedna z kobiet stwierdza, że należy zacząć mówić, że idzie się na wojnę w Afganistanie czy w Iraku, nie na misję. Obrazowi towarzyszyć będą dźwięki wystrzałów.
„Projekcja weteranów wojennych" jest głosem Krzysztofa Wodiczki przeciwko wojnie. Artysta mieszka i pracuje w Nowym Jorku i Warszawie, jest profesorem na Graduate School of Design na Uniwersytecie Harvarda. Jego pokazywane w przestrzeni publicznej prace poruszają problemy społeczno-polityczne, mówią o braku równouprawnienia, bezdomności i emigracji. W 1996 r. w Krakowie odbyła się pierwsza dźwiękowa projekcja Krzysztofa Wodiczki, w której autor oddał głos ofiarom - m.in. narkomanom, molestowanym kobietom, homoseksualistom - rzutując na Wieżę Ratuszową jedynie gesty ich rąk. W środę o godz. 19.30 odbędzie się spotkanie z artystą w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagielońskiego.
„Projekcja weteranów wojennych" i wizyta Krzysztofa Wodiczki na UJ są częścią trwającego od 21 do 27 lipca w Krakowie Światowego Kongresu Estetyki. Pierwszy miał miejsce w Berlinie w 1913 roku. W setną rocznicę odbywa się po raz pierwszy w Polsce. Jego hasłem przewodnim jest „Aesthetics in action" (Estetyka w działaniu).
Uczestnicy z całego świata dyskutują m.in. o zmianach, które zaszły w sztuce w ciągu ostatnich lat, o architekturze i przestrzeni miejskiej oraz o powiązaniach estetyki z innymi dyscyplinami."