Wystawa inicjuje projekt Learning from Warsaw, realizowany przez Artists-in-Residence Laboratory w CSW Zamek Ujazdowski oraz Kunstverein Zürich. Jest on eksperymentem, po raz pierwszy wprowadzającym model instytucji-w-rezydencji. Gościem będzie właśnie Kunstverein Zürich - offowa przestrzeń - założona przez architektkę Nele Dechmann i dziennikarza telewizyjnego Nicolasa Ruffo w 2010 roku, jako program rezydencyjny działań twórczych "Wäscherei" (dawna pralnia).
Projekt Learning from Warsaw jest zainspirowany "Uczyć się od Las Vegas" Roberta Venturiego, Denise Scott Brown i Stevena Izenoura , książka jest polemiką z myślą modernistyczną Le Corbusiera i buduje teorię architektury "zwyczajnej i brzydkiej", a zarazem żywiołowej i pełnej wyobraźni, nieskażonej protekcjonalizmem, otwartej na popularne gusta.
Artyści uczestniczący w projekcie będą przyjeżdżać do Warszawy na wizyty studyjne i najpierw przyglądać się miastu, a potem zainspirowani tym co zobaczą tworzyć oraz prezentować efekt ich pracy na dwutygodniowych wystawach.
- Michael Meier i Christoph Franz są tegorocznymi laureatami jednej z najważniejszych szwajcarskich nagród dla artystów – Art Prize National Switzerland, pokażą instalację artystyczną dotyczącą zamkniętych osiedli, zamieszkanych przez polską klasę średnią - mówi Agnieszka Sosnowska, kuratorka projektu. - Towarzysząca im Katharina Marszewski już wcześniej pracowała w przestrzeni sklepu z kapeluszami w 2012 r., jako rezydentka A-I-R Laboratory miała tu pracownię. Otwarta przestrzeń stwarzała przechodniom możliwość przyglądania się temu co robi artystka - dodaje.