Uczelnia artystyczna Bauhaus (1919-1933), założona przez Waltera Gropiusa, mieszcząca się początkowo w Weimarze, a później w Dessau, zrewolucjonizowała koncepcje architektury i wzornictwa, dając początek nowoczesności w obu dziedzinach. Budynki wzniesione przez wykładowców uczelni zainicjowały modernizm, który ukształtował architekturę XX wieku . Budynki Bauhausu w Weimarze i Dessau znajdują się obecnie na liście kulturowego dziedzictwa UNESCO. W Dessau dobiega właśnie końca renowacja tych obiektów, finansowana ze środków UE. Jednocześnie Niemcy świętują 150-lecie urodzin prekursora modernizmu Henry van de Velde.
W nazwie Bauhaus Gropius nawiązywał do Bauhütte - średniowiecznych cechów budowniczych katedr, a zarazem uwspółcześniał ją tworząc neologizm z połączenia dwóch słów: budowa i dom.
Bauhaus rozpoczął działalność w 1919 roku w Weimarze i działał tu do 1925 roku. Kiedy w Turyngii doszła do głosu prawicowa frakcja, szkołę Bauhausu uznano za zbyt lewicową i kosmopolityczną. To przesądziło, że Gropius zdecydował się przenieść szkołę do Dessau w Saksonii-Anhalt. W tym przemysłowym mieście szkoła działała do 1932 roku (miała w tym czasie trzech dyrektorów: Waltera Gropiusa, Hannesa Meyera i Ludwiga Miesa van der Rohe). Program szkoły łączył sztukę, rzemiosło i technikę. Bauhaus ściągał nie tylko wybitnych architektów, ale także artystów, takich jak Paul Klee, Wassily Kandinsky, Lyonel Feininger, czy Marcel Breuer.
Szkołę w Dessau zamknęli narodowi socjaliści po dojściu do władzy. Przez kilka miesięcy szkoła działała jeszcze w Berlinie jako instytucja prywatna. Ostatecznie została zamknięta w lipcu 1933 roku. Sztuka Kandinsky'ego i Klee w nazistowskich Niemczech została uznana za zdenegenerowaną. Walter Gropius, Mies van der Rohe, Marcel Breuer, Laszlo Moholy Nagy wyemigrowali do Stanów.