Boznańska warta każdego muzeum

Iwona Buchner, szefowa Polswissart, ma wyjątkowego nosa do wyszukiwania aukcyjnych rarytasów, czego dowodem może być właśnie pojawienie się m.in. dzieła Olgi Boznańskiej, które mogłoby być ozdobą każdego polskiego muzeum narodowego.

Aktualizacja: 29.05.2016 22:24 Publikacja: 29.05.2016 17:44

Olga Boznańska „Portret kobiety w szalu”, ok. 1912 roku

Foto: Polswissart

„Portret kobiety w szalu" namalowany w latach 1912–1913 na polskim rynku pojawił się po ponad 90-letniej nieobecności. W roku 1913 artystka wysłała obraz z Paryża do Carnegie Institute w Pittsburghu na wystawę. Od tamtej pory „Portret..." znajdował się w USA, w jednej z nowojorskich kolekcji. Do Polski powrócił przy okazji wystawy „Boznańska nieznana" w roku 2005. Cena wywoławcza obrazu o wymiarach 80 na 63 cm wynosi 200 tys. zł.

Wśród aukcyjnych atrakcji są jeszcze dwie niezwykłej klasy prace Tadeusza Kantora – „Peinture" z 1959 roku (180 tys. zł) oraz „Peinture" z 1962 roku (220 tys. zł) . Oba powstały w Paryżu i stanowią esencję kantorowej wizji informelu, czyli dążenia do swobodnej ekspresji poprzez stosowanie barwnych plam, linii itp. Prace pochodzą z bogatej kolekcji amerykańskiego filantropa i miłośnika sztuki Marca M. Spiegla.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką