Wydarzenia toczyć się będą wokół trzech scen, na których pojawią pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy.

Jak co roku odbędzie się tradycyjny mecz literacki – „O miłości na poważnie i trochę mniej”. Aktorzy będą w nim rywalizowali, interpretując liryczną poezję – od Kochanowskiego aż po współczesnych autorów. W widowisku wezmą udział m.in.: Iwona Bielska, Jolanta Fraszyńska, Bartek Kasprzykowski, Joanna Koroniewska, Krzysztof Kowalewski, Antoni Królikowski, Rafał Mohr, Agnieszka Suchora, Wiktor Zborowski.

Gościem specjalnym tegorocznych „Imienin Jana Kochanowskiego” będzie... Krzysztof Kamil Baczyński. Wielką atrakcją imienin będzie prezentacja jego rękopisów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pokaz tych cennych, przechowywanych w archiwach zbiorów potrwać w Bibliotece Narodowej od godziny 11 do 21. Wtedy też można będzie przekonać się, że powstańczy poeta był także świetnie zapowiadającym się grafikiem i malarzem. Baczyński po zdaniu matury w warszawskim liceum im. Batorego planował wybrać się na wydział grafiki ASP. Wszystko wskazuje na to, że gdyby nie zginął w powstaniu warszawskim mógłby zrobić karierę nie tylko literacką.

Niewielkie rysunki Baczyńskiego to często projekty okładek książek, ilustracje znanych powieści, beztroskie krajobrazy dzieciństwa, ale też opowieści nasączone klimatem zbliżającej się wojny i zagłady. Wrażenie robi np. czarno-biały szkic, na którym trzech chłopców stoi przed lustrem, w którym odbijają się jako umundurowani żołnierze. W prezentowanych miniaturach reprezentujących różne techniki zwraca uwagę wyczucie koloru i finezja kreski.

Prezentacja spuścizny Baczyńskiego pokazuje też, z jaką starannością tworzył on swoje tomiki wierszy. Wiele z nich opatrzonych jest jego rysunkami. Spora część utworów dedykowana jest matce, a część miłości artysty  – Barbarze. Co ciekawe, tomik podarowany Barbarze przed ślubem zatytułowany jest „Wesele poety”. A po ślubie – dedykowany już żonie nazywa się „W żalu najczystszym”.

Zgodnie z imieninową tradycją lat ubiegłych nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, które będą mogły zobaczyć spektakl na podstawie opowiadań Toona Tellegena „Urodziny prawie wszystkich” z muzyką Adama Struga, a wyreżyserowany przez Tomasza Cyza. Dzieci będą też mogły wypróbować zabawy bez zabawek, czyli zapomnianych gier podwórkowych oraz uczestniczyć w poetyckich warsztatach tworzenia kartek imieninowych. Wielkie wspólne ilustrowanie, do którego mogą przyłączyć się dorośli, poprowadzi Daniel de Latour.

Szef kuchni Maciej Nowicki opowie, jak smakowała przedwojenna Warszawa, a potem zaprosi także na pokaz kulinarny i imieninowy poczęstunek. Z kolei rozmawiać o stolicy w czasie panelu „Piękna czy Bestia” będą młodzi pisarze. Panelowa dyskusja odbędzie się także na temat powieści historycznych.

Przez cały czas trwania imprezy będzie odbywała się wymienialnia i kiermasz książek z udziałem kilkudziesięciu wydawnictw, a także spotkania z autorami. Jak co roku przewidziano również tradycyjny już slam poetycki i imieninowy dansing.

Impreza w Ogrodzie Krasińskich – jak zapowiadają gospodarze – potrwa do ostatniego gościa.

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły