Od 2010 roku Malta Festival Poznań współpracując z ponad 60 teatrami i festiwalami z Polski i zagranicy zrealizował 17 koprodukcji, 19 produkcji, 115 nowych projektów z udziałem dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Podczas ostatnich 6 lat festiwal pokazał 1764 spektakli, filmów, spotkań, wystaw i koncertów, w których łącznie udział wzięło 420 000 uczestników oraz zaprosił 165 międzynarodowych zespołów artystycznych. Ośrodek planowany przez Malta Festival Poznań ma łączyć funkcje przestrzeni dla działań, które festiwal od lat realizuje w różnych miejscach miasta: festiwalowych i całorocznych prezentacji spektakli, koncertów, filmów, wystaw, wykładów, happeningów czy czytań sztuk, realizacji międzynarodowych i polskich produkcji teatralnych, tanecznych, muzycznych oraz operowych oraz działań edukacyjnych.

Nad projektem nowej przestrzeni pracuje Maria Godlewska, architektka pracująca w Polsce i we Francji, autorka projektów miejsc związanych ze sztuką, m.in. awiniońskiego budynku La FabricA, który w związku ze swoją funkcjonalnością jest inspiracją dla przestrzeni w Poznaniu. Podobnie jak La FabricA przy festiwalu w Awignon, ośrodek badawczo-artystyczny festiwalu Malta ma składać się na: salę teatralną, przestrzeń mieszkalną dla artystów, magazyn i miejsce prac technicznych oraz miejsce warsztatowe z otwartym dziedzińcem sztuki.

Urząd Miasta Poznania zadeklarował możliwość przekazania na użytkowanie wieczyste działki zlokalizowanej na rogu ulic Północnej i Księcia Józefa, w celu realizacji planowanej przez festiwal inwestycji kulturalno-edukacyjnej.