Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 11.11.2017 10:10 Publikacja: 11.11.2017 10:04
Foto: materiały prasowe
Wystawa odkrywa tajniki produkcji filmowej – od momentu pracy nad scenariuszem, przez tworzenie zdjęć, po efekty specjalne. Widzowie mogą zobaczyć na wystawie kostiumy bohaterów, fotosy oraz werki z planu filmowego. Obejrzeć także można wybrane filmy oraz poczuć wyjątkową atmosferę na planie filmowym.
W Kordegardzie oglądamy zatem dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich oraz grafik, które przedstawiają wydarzenia i postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Dzięki wytężonej pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają między innymi Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.
W bohaterów historycznych wcielają się polscy aktorzy – Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner czy Marcin Hycnar. Scenografia i piękne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, dzięki czemu mogą bliżej przyjrzeć się jego bohaterom i poznać kontekst historyczny uwiecznionych wydarzeń. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora – Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle zdarzeń przedstawionych w filmie.
Inspiracją dla każdego filmu było dzieło malarskie. Wśród pierwowzorów znalazły się obrazy Wojciecha Kossaka („Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794”, „Olszynka Grochowska” i „Emilia Plater w potyczce pod Szawłami”), Jana Matejki („Rejtan – Upadek Polski”), Jacka Malczewskiego („Wigilia na Syberii”), Maksymiliana Gierymskiego („Patrol powstańczy”), Artura Grottgera („Kucie kos”), Stanisława Masłowskiego („Wiosna roku 1905”), Horacego Verneta („Bitwa pod Somosierrą”) i Stanisłąwa Kaczora-Batowskiego („Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914”).
Forma wystawy pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami z dziejów Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne. Może być zatem doskonałym urozmaiceniem zajęć edukacyjnych.
Ekspozycji towarzyszyć będą specjalne pokazy VR, które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej. Wystawę „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” oglądać można do 18 listopada w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 w Warszawie.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas