Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora, wybitnego polskiego humanisty o międzynarodowej sławie, przyznawana jest corocznie od 1999 roku przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy instytucjom bądź osobom szczególnie zasłużonym dla ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, zarówno niematerialnego jak i materialnego. W ubiegłym roku nagrodzeni zostali Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, wcześniej m.in. Anda Rottenberg, prof. Norman Davies, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda. W tym roku Kapituła Nagrody, w składzie której znajdują się członkowie Rady i Zarządu Fundacji oraz sześciu laureatów tego wyróżnienia pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda doceniła Tarasewicza za świadome i konsekwentne budowanie pomostów pomiędzy odmiennymi grupami etnicznymi, językowymi i religijnymi polsko-białorusko-litewskiego pogranicza, z uwzględnieniem m.in. edycji dorocznego festiwalu „Trialog” w Krynkach na Podlasiu.
Tam właśnie, w Krynkach, oprócz prężnie działającej pod okiem artysty Galerii Krynki, działa Fundacja Villa Sokrates, która powstała w 2009 roku troszcząc się o dorobek i idee nieżyjącego od kilku lat białoruskiego pisarza z Krynek - Sokrata Janowicza. Tarasewicz kontynuuje zapoczątkowane przez niego Trialogi Białoruskie.
W grudniu artysta odebrał także prestiżową Nagrodę im. Jerzego Giedroycia przyznawaną przez „Rzeczpospolitą” – „za działalność zgodną z polską racja stanu, którą jest porozumienie z narodami Europy Środkowo-Wschodniej. Ostatnio Tarasewicz otrzymał również nagrodę z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Obecnie przygotowaną przez niego wspólnie z Małgorzatą Dmitruk wystawę „Zaleszany” można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.
W kwietniu przyszłego roku Leon Tarasewicz będzie miał wystawę w Muzeum Architektury w klasztorze pobernardyńskim we Wrocławiu.