Centrum mieści się w fabrycznym pałacu typowym dla pejzażu miasta. Kiedyś zajmowała go Centrala Handlowa Karola Scheiblera. Obecnie – siedziba Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania.
- Pomysłodawcą instytucji jest prof. Jerzy Derkowski, rektor uczelni, ale funkcjonować będziemy autonomicznie – zapewnia Igor Gałązkiewicz, dyrektor Centrum - Chcemy promować młodych polskich projektantów, prezentować poszukiwania awangardowych twórców. Interesują nas również związki architektury i designu z biznesem. Dziś firmy świadomie aranżują swoje biura. Wiedzą, że to buduje markę. Architektura i wzornictwo stały się znakiem czasu.
Na wystawie zobaczyć można zdjęcia projektów 14 jej uczestników. Wystartowali w zawodzie niedawno, ale już zdążyli zwrócić na siebie uwagę. WWAA – warszawska pracownia architektoniczna, założona przez Natalię Paszkowską i Marcina Mostafę - wygrała konkurs na Expo 2010. Zaprojektowała oryginalny pawilon polski w Szanghaju: lekką konstrukcję ze sklejki przypominającą ludową wycinanką. Aleksandra Wasilkowska razem z Agnieszką Kurant zrealizowały instalację „Emergency Exit", prezentowaną w Pawilonie Polskim na ubiegłorocznym Biennale Architektury w Wenecji.
Lech i Marta Rowińscy z warszawskiej pracowni Beton zostali nominowani do prestiżowej nagrody Miesa van Rohe 2011 za projekt architektury sakralnej. Małą kaplicę Wotum Aleksa w Tarnowie, zbudowaną na prywatne zamówienie, przykryli osikowym gontem i wspaniale wkomponowali w krajobraz na wysokiej wiślanej skarpie.