Wystawa Warszawa ZAchęca prezentuje dzieła z aktualnej kolekcji Zachęty, która tworzona jest systematycznie od lat 90. XX wieku i składa się przede wszystkim z prac polskich twórców współczesnych prezentowanych w Zachęcie oraz dzieł współprodukowanych przez galerię w związku z jej projektami. Pokazywana na Lotnisku Chopina prezentacja to dzieła o Warszawie i z Warszawą w tle.
Historię Warszawy dokumentują fotografie Leonarda Sempolińskiego z lat 50. Widać na nich budynki tworzące najstarszą część miasta oraz należące do kanonu architektonicznego stolicy.
Na wystawie zobaczymy również: sentymentalną podróż w filmie Joanny Rajkowskiej, artystki, której rodzinne korzenie osadzone są w Warszawie, wielkoformatowe futurystyczne fotomontaże Kobasa Laksy ukazujące wizje przyszłego życia i nowe funkcje współczesnych warszawskich gmachów uwiecznionych na fotografiach Nicolasa Grospierre'a.
W pracach Edwarda Dwurnika oraz Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi dostrzec można szczególny, częściowo socjologiczny, portret konkretnych miejsc w Warszawie takich jak Zachęta czy budynek YMCA. W filmie Roberta Kuśmirowskiego pokazana została jedna z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych warszawskich ulic — Krakowskie Przedmieście. Stała się ona tłem dla performansu. Tłem dla pracy Rafała Jakubowicza stały się współczesne sale wystawowe Zachęty.