Instytut Stefana Starzyńskiego działający przy Muzeum Powstania Warszawskiego wydał nową archimapę – dwujęzyczny przewodnik po architekturze stolicy, tym razem z okresu socrealizmu.
Pierwsza taka mapa – poświęcona architekturze dwudziestolecia międzywojennego – rozeszła się błyskawicznie. Dla osób interesujących się historią i architekturą stolicy to nie lada gratka.
– Dlatego planujemy dodruk pierwszej edycji – zapowiada Dariusz Gawin, szef Instytutu Starzyńskiego. – A druga archimapa to kontynuacja naszej koncepcji. Bo architektura stolicy jest jak manuskrypt, na którym napisano inny tekst i nałożono kolejną warstwę. My w kolejnych przewodnikach wykonanych na podstawie archiwaliów miejskich odkrywamy właśnie kolejne warstwy budownictwa – zwraca uwagę dyrektor Gawin.
Po socrealizmie, którego ikoną jest oczywiście MDM, instytut planuje stworzyć mapę modernizmu i w końcu przewodnik po najnowszej architekturze.
„Archimapę. Warszawski socrealizm 1949 – 1956" przygotowało dwóch krytyków architektury – Jarosław Trybuś i Grzegorz Piątek. Jest wygodna do wędrówek po mieście nawet w deszczu czy śniegu, bo ta w wersji droższej (18 zł) nie niszczy się. Jest wykonana ze specjalnego papieru, któremu niestraszna woda. Może przetrwać lata, niczym starożytne manuskrypty. Powstała też tańsza wersja – na zwykłym papierze (12 zł).