Dowodzi tego powodzenie ubiegłorocznego Pierwszego Internetowego Biennale Młodej Polskiej Sztuki „Dyplom – początek drogi". Zorganizowała go galeria.mutu.pl, administrator portalu handlowo-usługowego mutu.pl. To pierwszy najprawdopodobniej na świecie internetowy konkurs dla artystów plastyków. W jego rozstrzygnięciu oprócz profesjonalnego jury uczestniczą także internauci, głosujący na najwyżej oceniane przez siebie dzieła.
Po sukcesie ubiegłorocznego konkursu dla artystów z dyplomem w tym roku galeria.mutu.pl zaproponowała konkurs „Szansa" dla szerokiego grona twórców, poczynając od uczniów liceum plastycznego poprzez studentów, na artystach profesjonalnych kończąc. Ta formuła także jest nowatorska – w jednym miejscu będziemy mogli porównać twórczość adeptów sztuki i profesjonalistów.
Biznes razem ze sztuką
Konkursy internetowe, nowatorski pomysł wspólnika galeria.mutu.pl Mariana Dworaka, mają stworzyć nową, wirtualną przestrzeń do przedstawienia osiągnięć młodych polskich malarzy, a jednocześnie przyczynić się do popularyzacji sztuki wśród internautów, zwłaszcza młodych, i zachęcić ich do poszukiwania w sieci wartościowych treści kultury. Internetowy konkurs może też pomóc w zbliżeniu wciąż ekskluzywnego świata artystów – z galeriami, muzeami, aukcjami i wernisażami – do szerokiego kręgu potencjalnych adresatów ich dzieł. To także nowa jakość w relacjach między biznesem a światem sztuki. Dotychczas bowiem słowo „galeria" w kontekście działalności gospodarczej oznaczało centrum handlowe. Inicjatywa galerii.mutu.pl – zarządzającej portalem oferującym szeroki wachlarz najrozmaitszych usług i produktów, w tym np. materiały budowlane – pokazuje, że może jednocześnie zachować dawne znaczenie miejsca prezentacji sztuki.
„Szansa", m.in. z powodu trudności w ocenie w Internecie dzieł tworzonych w takich współczesnych formach jak np. performance, jest konkursem na obraz. Do udziału w nim zostały zaproszone trzy kategorie uczestników: uczniowie ponadgimnazjalnych szkół plastycznych, studenci kierunków plastycznych szkół wyższych i absolwenci ich kierunków artystycznych.
W ubiegłorocznym Biennale wzięło udział 74 młodych artystów, którzy przedstawili łącznie 220 dzieł. W tym roku może być ich znacznie więcej.