Akcja Slow Art Day ma charakter międzynarodowy. Na całym świecie tego dnia muzea zapraszają do obejrzenia z przewodnikiem pięciu wybranych dzieł w ciągu jednej godziny, a czasem dłużej. Badania mówią, że jednemu dziełu w muzeum poświęcamy przeciętnie 8 sekund. W Dniu Wolnej Sztuki chodzi o to, żeby nie zaliczać muzeów maratonowo i bezrefleksyjne, a znaleźć czas na kontemplację i refleksję.
We wszystkich muzeach i galeriach, uczestniczących w akcji, czekają dziś na widzów profesjonaliści, którzy opowiedzą o wybranych dziełach. Wstęp wolny.
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza o godz. 12 na spotkanie z odzyskanym przed rokiem obrazem „Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego. Można będzie poznać nie tylko jego historię, ale też dowiedzieć się, dlaczego artysta namalował drugie podobne dzieło „Żydówkę z cytrynami"? I jaki fragment Warszawy ukazał w tle?
W Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego MN czeka na widzów „Portret kardynała Richelieu" namalowany przez Philippe'a de Champaigne . Kardynał był uosobieniem władzy i potęgi XVII-wiecznej Francji, pierwszym ministrem Ludwika XIII. Philippe de Champaigne, choć miał inne poglądy, malował go wielokrotnie; niemal zawsze w ten sam sposób. Inne prezentowane tego dnia przez muzeum obrazy to: „Śmierć Barbary Radziwiłłówny" Józefa Simmlera, „Kolejka trwa" Andrzeja Wróblewskiego, „Lipiec–Sierpień" Zofii Stryjeńskiej.
W Warszawie do akcji przyłącza się także Zachęta, Muzeum Pałac w Wilanowie, Łazienki Królewskie (z podsumowaniem cyklu „Obrazy czwartkowe" towarzyszącego wystawie „Bacciarelli i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta") i Zamek Królewski. Uwaga - Zamek Królewski będzie obchodził Dzień Wolnej Sztuki w niedzielę, prezentując m.in. swoje największe arcydzieła „Dziewczyna w ramie obrazu" i „Uczony przy pulpicie" Rembrandta,