Łódzkie triennale, organizowane od 1972 roku, jest najbardziej prestiżową i największą na świecie wystawą promującą współczesną sztukę włókna. To efekt rozwoju tkaniny od użytkowej do artystycznej oraz wkładu wybitnych polskich twórców, jak Magdalena Abakanowicz, czy Wojciech Sadley. W dotychczasowych 13 edycjach Triennale prezentowało na nim prace już ponad tysiąc artystów. Organizatorzy nie narzucają tematów, technik, ani stylistyk. Na tym festiwalu można zobaczyć różnorodne dzieła: klasyczne ciężkie gobeliny, lekkie ażury, eksperymentalne formy przestrzenne, instalacje, projekty abstrakcyjne i figuralne.
Główna wystawa konkursowa 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny i trzy inne tradycyjnie mu towarzyszące pokazy, czyli 12 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, 10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej oraz Young Textile Art Triennial, odbywają się w centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, mieszczącym się w poprzemysłowych XIX-wiecznych wnętrzach tzw. Białej Fabryce, założonej przez Ludwik Geyera. Kiedyś była to pionierska wielowydziałowa fabryka w Łodzi z mechaniczną przędzalnią, tkalnią i drukarnią bawełny z pierwszymi maszynami parowymi.
W wystawie uczestniczą znani twórcy i debiutanci. Ich prace prezentują najważniejsze obecnie nurty w polskiej sztuce tkaniny. Są wśród nich tkane na krosnach gobeliny, kilimy, żakardy, kompozycje wykorzystujące techniki domowe: hafty, koronki, dzieła szyte ręcznie i maszynowo, jak i śmiałe eksperymenty z nowymi materiałami i technologiami.
Na wystawie małych form w tym roku można zobaczyć ponad 150 prac.
Young Textile Art Triennial organizuje wspólnie Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Centralne Muzeum Włókiennictwa. Uczestniczą w nim studenci i absolwenci wyższych uczelni artystycznych z krajów całego świata