Dziś cykl czwartkowych rozmów wokół wystawy „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie" zainaugurują dwaj malarze Paweł Susid i Grzegorz Kozera. Pierwszy z nich jest laureatem Nagrody Cybisa i wykładowcą na warszawskiej ASP. Jego twórczość cechuje dążenie do syntezy; może dlatego kanoniczną lekturą w jego pracowni na ASP jest album z malarstwem Rothko. Grzegorz Kozera studiował w jego pracowni. Podczas spotkania o godz. 19. będą rozmawiali o wpływie twórczości Rothko na innych artystów.
Dobrym wprowadzeniem do tematu jest świetny katalog do wystawy. Jeden z jego z polskich współautorów - Łukasz Kiepuszewski znajduje wpływy abstrakcyjnego ekspresjonizmu Rothko m.in. w malarstwie Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Leona Tarasewicza.
Za tydzień Kuba Sienkiewicz i Agnieszką Tarasiuk będą zgłębiać tajemnicę intensywnego oddziaływania na widza abstrakcyjnych płaszczyzn koloru na obrazach Marka Rothko, oddających różne stany emocjonalne i wprowadzających w stan duchowej medytacji.
Agnieszka Tarasiuk jest projektantką wystawy, a Kuba Sienkiewicz nie tylko liderem zespołu Elektryczne Gitary, ale również neurologiem. Ta rozmowa dotyczyć będzie percepcji twórczości Rothko w świetle współczesnej kognitywistyki, czyli podejmie próbę wyjaśnienia, jakie mechanizmy neurologiczne odpowiadają za emocje wywoływane przez obraz.
11 lipca Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i inicjatorka pierwszego monograficznego pokazu Rothko w Warszawie poprowadzi rozmowę z Wojciechem Fangorem, wybitnym polskim malarzem i grafikiem. W jego wielonurtowej twórczości szczególną rolę odgrywają prekursorskie obrazy wobec światowego minimal artu i op-artu. Jest jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Guggenheim Museum w Nowym Jorku.