Oryginały, które powstawały w mennicy warszawskiej w latach 1791–1797/1798, a ich twórcami byli dwaj wybitni medalierzy Jan Filip Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel, znajdują się obecnie w Kijowie.
Repliki NBP odtwarzają serię medalierską Stanisława Augusta. Cała obejmie 24 monety srebrne i złote o najwyższej próbie. 23 z nich są takie same, jak historyczne w królewskiej kolekcji, a portret Stanisława Augusta odtworzono na podstawie medali z epoki.
Prezes NBP Marek Belka na uroczystości w Zamku Królewskim przekazał pierwsze wyemitowane monety – dwie złote o nominale 500 złotych z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Wacława Czeskiego oraz srebrną - o nominale 50 zł z wizerunkiem Wacława. Jednocześnie zapowiedział, że cała seria trafi na Zamek w Warszawie, a druga do Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego w Krakowie.
- Nie przypadkiem spotykamy się w Pokoju Marmurowym – mówił prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego. Tu właśnie znajdują się 22 portrety królów, namalowane przez Marcella Bacciarellego, które stały się wzorem dla medalierskiej kolekcji.(23 portret króla Stanisława Leszczyńskiego w kolekcji wykonany został najprawdopodobniej na podstawie obrazu Jana Jakuba Plerscha).
Pokój Marmurowy prowadzi do Sali Tronowej. Powstał w XVII wieku za Władysława IV, a Stanisław August polecił go odnowić architektowi Jakubowi Fontanie.