Cerkiew Opieki Matki Bożej w Hańczowej pochodzi z XIX wieku, ale zbudowana została na XVI-wiecznych fundamentach, a cerkiew Archanioła Michała w Pielgrzymce wzniesiona została w XVIII wieku. Wirtualna wersja odwzorowuje je ze wszystkimi detalami, a prezentacji towarzyszy wspaniała muzyka cerkiewna w tle.
Prezentacja Zabytów w Internecie jest rezultatem zakończonego kolejnego etapu projektu digitalizacji dziedzictwa kulturowego, realizowanemu przez MKiDN we współpracy z Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga.
Paweł Myszka, kierownik projektu, podkreśla, że polskie cerkwie są zjawiskami unikalnymi w skali światowej. Nie tylko te, które ostatnio wpisano na listę UNESCO (16 karpackich cerkwi po stronie polskiej i ukraińskiej), ale również inne, jak np. w Hańczowej i Pielgrzymce. I podkreśla, że „Przez umieszczenie ich bogactwa na stronach internetowych opatrzonych komentarzem i historią stają się niezwykle cennym materiałem dla wszystkich, którzy są zainteresowani tą tematyką."
Digitalizacja tych zabytków nie tylko pełni rolę edukacyjo-popularyzatorską, ale zgromadzona do niej dokumentacja fotograficzna i pomiarowa może być podstawą do prowadzenia prac konserwatorskich. Realizacja projektu digitalizacji cerkwi w Hańczowej i Pielgrzymce kosztowała 90 tys. zł.
Obie cerkwie w Hańczowej i Pielgrzymce były pierwotnie grekokatolickimi świątyniami łemkowskimi; obecnie są cerkwiami prawosławnymi. Mają charakterystyczną budowę trójzrębową i malownicze sylwetki z górującymi wieżami i kopulastymi hełmami.