Podczas "przetworowego" weekendu mimo mrozu około 5000 warszawiaków odwiedziło dwie hale (3000 m2) na terenie SOHO FACTORY przy. ul. Mińskiej 25 w Warszawie, by podziwiać i kupować prace tworzone na żywo przez ponad 300 uczestników.

Przetwory to dla młodych designerów okazja, by zmierzyć się z problemem recyklingu i zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności. Również znaleźć nabywców na swoje projekty: ubrania, akcesoria, lampy, meble, zabawne i pomysłowe gadżety. Kupowane bezpośrednio od twórców, oryginalne, a często unikatowe przedmioty mogą stać się wyjątkowymi prezentami.

Tym razem artyści mieli szansę współpracować z seniorami – uczestnikami programu „Seniorzy w akcji" Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę" i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz uczestnikami przedsięwzięcia „100 palców". Już dwa tygodnie temu spotkali się po raz pierwszy, by połączyć się w pary i na Przetworach stworzyć wspólne projekty.

Seniorzy stworzyli świetne, zgrane zespoły z młodymi projektantami, wciągnęli się w atmosferę Przetworów, młodzi designerzy zaś korzystali z ich wiedzy i doświadczenia, by poznać nowe techniki pracy. W niedzielę do pracy dopingowała ich energetyczna DJ Wika, która właśnie tego dnia skończyła 74 lata.

Impreza miała zasięg międzynarodowy. Na zaproszenie organizatorów do Warszawy przyjechali: La Bolleur Studio i Floor Nijdeken, projekt Crossover Collective z Amsterdamu oraz studenci z ECAL Ecole cantonale d'art de Lausanne ze Szwajcarii z wydziału Product Design, którzy pracowali wspólnie ze studentami wydziału wzornictwa przemysłowego warszawskiego ASP.

Konkurs na Przetwór Roku (5 tys. zł) wygrał Kolektyw 10 Nóg (Kasia Ambroziak-Jabłońska, Agnieszka Czop, Dagna Gmitrowicz, Paulina Tralewska, Jędrek Jaworski) oraz seniorka Urszula Zalewska za „Prze-twórz chatę", recyklingowe odwzorowanie starej wiejskiej izby z makatkami, słomianką utkaną z odpadów na prawdziwym krośnie, koszem z kolorowych kabli oraz kapą z baneru. Spójny, przetworzony z rzeczy na miejscu, międzypokoleniowy, ujął jury romantyczną interpretacją hasła "Młodość na starość".

Romantyczny interpretacja hasła "Młodość na starość" ujęła jury w składzie: Ake Rudolf, kurator designu, szef programowy berlińskiego DMY; Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuk; Czesława Frejlich, projektantka, szefowa Katedry Projektowania Ergonomicznego na krakowskim ASP, redaktor naczelna „2+3D" oraz Jerzy Porębski, wykładowca Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, projektant, współzałożyciel Towarzystwa Projektowego, Ania Kempa i Agnieszka Kranich (Vitra Polska) oraz organizatorki projektu Monika Brzywczy, Ania Czarnota, Marta Wójcicka.

Przyznano również trzy wyróżnienia:

Kolektyw Gościnny (ASP Warszawa) za Makrokoronkę, dużych rozmiarów, spektakularną, dobrze widoczną w przestrzeni kotarę z plastikowych odpadów produkcyjnych. Projekt prosty, żyjący, organiczny, z wdzięcznym odwołaniem do tradycyjnych metod koronczarskich.

Ławeczka czyli Michal Ławniczak i senior Zdzisław Majerczyk za pionowe sztućce stworzone na miejscu ze zużytych zaworów silnikowych oraz starych łyżeczek, noży, widelców. Profesjonalne, dobrze wykonane, gotowe do wdrożenia.

Kaja Nosal, Gosia Masłowska oraz seniorka Ula Grzelązka za projekt Painting pancake – zabawną interaktywną instalację łączącą gotowanie z projektowaniem. Pani Ula na miejscu smażyła naleśniki i placki a projektantki skonstruowały specjalny tor maszyn do ozdabiania ich, który wzbudzał duże zainteresowanie na imprezie.

Poza tym jurorzy nominowali:

Kubę Kupikowskiego, Wojciecha Guzika, Urszulę Jagodzińską i Wiesława Grzesiaka za projekt latających lamp „Meduza".

Martynę Puchałę, Adama Kowalika, Jana Bugaja i Jacka Majewskiego (ASP Kraków) za dwufunkcyjny fotel-leżankę.

Grupę Zetpety za lampę „Chmurkę" z papierowych ścinków

Paragrupę za Paralampy – lampy ze stelaży parasoli.

Karolinę Dubiel, Dominikę Żebrowską i Wojciecha Piróga,  za siedzisko Tubbub o wyraźnej, ciekawej formie, wygodne w użyciu.

Grupę Potwory za łóżko kołyskę  dla dorosłych.

Monikę Piterę za t-shirt stworzony z pieczołowicie połączonych metek.