Waldemar Świerzy jako jeden z pierwszych wprowadził do plakatu elementy malarstwa. Nawiązywał do pop-artu, secesji, komiksu i sztuki ludowej. „Jeśli ktoś nawet nie znał tego nazwiska, z pewnością miał kontakt z jego sztuką." – pisał o jednym z najwybitniejszych twórców plakatu Jacek Marczyński.

- Jego plakaty zapraszały na filmy, spektakle teatralne, koncerty, festiwale. Wszystkie prace Świerzego to znakomite, przemyślane projekty, a międzynarodową sławę przyniosły mu plakaty wchodzące w skład cyklu "Wielcy ludzie jazzu" z portretami muzyków Duke'a Ellingtona i Louisa Armstronga (...) Większość jego prac cechuje żywa kolorystyka i ta szczególna dynamika obrazu, obliczona na błyskawiczny przekaz treści do przechodnia, pogrążonego  w pośpiesznej, ulicznej krzątaninie a zamierzona czytelność formy pojawia się dopiero w momencie oglądania plakatu z pewnej odległości – mówi kuratorka wystawy Maria Kurpik.

Na wystawie zobaczymy plakaty, które Waldemar Świerzy zrealizował dla Teatru Dramatycznego, między innymi do spektakli Jerzego Jarockiego („Na czworakach"), Kazimierza Dejmka („Sułkowski"), Aleksandra Bardiniego („Czerwone róże dla mnie") czy Ludwika Rene („Po upadku").

Waldemar Świerzy

(ur. 9 września 1931 w Katowicach, zm. 27 listopada 2013 w Warszawie) Wybitny plakacista, jeden z najbardziej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie. Współtwórca polskiej szkoły plakatu, profesor projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Otrzymał wiele nagród za twórczość plastyczną m.in. Grand Prix Toulouse Lautrec (Paryż) za plakat do filmu "Czerwona oberża" Claude'a Autanta-Lary'ego. Dwukrotnie otrzymał I nagrodę w Konkursie Plakatów Filmowych tygodnika "Hollywood Reporter" w Los Angeles - za plakaty: "Ziemia obiecana" i "Psy wojny". Nagrodzony na Biennale w São Paulo, otrzymał złote medale na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti. Współpracował z miesięcznikiem "Ty i Ja". W 2006 roku odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Miał wystawy indywidualne w kilkudziesięciu krajach. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Staatliche Musseen w Berlinie, w Ermitażu w Petersburgu, Institute of Contemporary Art w Londynie czy Musee de la Publicite w Paryżu.

Wernisaż wystawy „Świerzy w Dramatycznym" odbędzie się 10 stycznia o godzinie 18.30. W kolejnych dniach Galeria zaprasza do foyer Teatru Dramatycznego w PKiN w godzinach 12:00- 18:00 (wstęp wolny) i przed spektaklami (z ważnym biletem).

Najbliższe wystawy w Galerii Teatru Dramatycznego będą poświęcone pracom m.in.: Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego i Jana Lenicy.

Do 10 stcznia w foyer Teatru Dramatycznego w PKiN można ogądać wystawę „Pięknołyse".

Ekspozycja zdjęć cenionych fotografów Katarzyny Fortuny, Darii Matczuk, Andrzeja Świetlika oraz Wojciecha Czyża jest częścią projektu Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, Fundacji Rak'n'Roll i Fundacji Chustka: OSWAJAMY RAKA!

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

„Pięknołyse" to wystawa zdjęć pięknych kobiet. Wszystkie są w trakcie chemioterapii. Rak stara się odbierać kobiecość, ale nie musi mu się udać. Każda z Pięknołysych udowadnia swoją wolą bycia piękną. Portrety wykonało czworo fotografów – Andrzej Świetlik, Katarzyna Fortuna, Daria Matczuk i Wojciech Czyż. Każdy wniósł do projektu swoją wrażliwość, dzięki czemu całość jest niezwykła. „Pięknołyse" to również próba zmiany postrzegania choroby nowotworowej i chorych w świadomości społecznej. Ekspozycja ma także dodać pozytywnej energii chorującym kobietom.

Pierwszym etapem projektu OSWAJAMY RAKA!, którego celem jest przełamanie stereotypów na temat choroby i stymulowanie zmian mających pomóc osobom dotkniętym nowotworem, była premiera spektaklu „Gry ekstremalne" Ewy Gawlikowskiej-Wolff i Elżbiety Chowaniec, która odbyła się 12 października na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego Teatru Dramatycznego. Przedstawieniu towarzyszył wernisaż wystawy fotograficznej „Pięknołyse" przygotowanej przez Fundację Rak'n'Roll.