Nie ulega wątpliwości, że ta paratwórczość, podejmowana okazjonalnie w okolicach grudnia przez ojca-rzeźbiarza na domowe potrzeby i prowadzona w obecności zainteresowanych magicznym procesem panienek Gosławskich, miała nie tylko intymny, rodzinny, ale też edukacyjny wymiar.
Miniatury Józefa Gosławskiego noszą ślad swojej epoki. I to nie tylko dlatego, że mało kto dziś byłby w stanie poświęcić tyle czasu i trudu, by stworzyć tę sporą kolekcję ozdób na choinkę. W ich formie odnaleźć można echa fascynacji stylistycznych, rozkwitających we wzornictwie przemysłowym lat 60., zamiłowania do poszukiwań przez rzeźbiarzy alternatywnych, lekkich materiałów (papieroplastyka, praca z tworzywami).
Rzeźbiarz „poza sezonem świątecznym” zajmował się bardzo poważną twórczością - projektował pomniki, rzeźby, medale, numizmaty. Jest autorem rzeźby Chopina w Żelazowej Woli, pomnika Adama Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim, jednej z figur w grupie rzeźb przedstawiających alegorie muzyki, sztuk pięknych i teatru, umieszczonej na zwieńczeniu budynku przy ulicy Koszykowej 34/50. Jego prace obracały się w rękach milionów Polaków, z uwagi na obecność na różnych nominałach.
Wystawa ozdób choinkowych w Królikarni to inicjatywa córki artysty Anny Rudzkiej, która pieczołowicie przechowała te pamiątki z dzieciństwa i chętnie o nich opowiada w kontekście całokształtu twórczości ojca. Najbliższe zwiedzanie z rodzinną opowieścią w tle - 21 stycznia o godz. 17.
Wystawa ozdób choinkowych w Królikarni to inicjatywa córki artysty Anny Rudzkiej, która pieczołowicie przechowała te pamiątki z dzieciństwa i chętnie o nich opowiada w kontekście całokształtu twórczości ojca. Najbliższe zwiedzanie z rodzinną opowieścią w tle - 21 stycznia o godz. 17. Podczas przedświątecznych dni przy okazji zwiedzania ekspozycji można, zdobywając się na odwagę, przystąpić do prób własnoręcznego stworzenia ozdób. Do dyspozycji odwiedzających muzeum, zarówno dorosłych jak i dzieci, są materiały plastyczne i pomoc instruktora. Praktyczne zastosowanie może znaleźć nawet ulotka wydana z okazji wystawy - zawiera szablon do wykonania papierowej rzeźby miniaturowego psa.
Wystawa „Tata rzeźbiarz” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa, ul. Puławska 113 a czynna do 1.02.2015, muzeum czynne środa - niedziela 10-18, bilety 4-8 zł.