Barbara Chabior

Wystawa Tata rzeźbiarz w Królikarni

Warszawie dał alegoryczną rzeźbę na MDM-ie, Polsce - słynną piątkę z rybakiem, dychę z Kopernikiem i stuzłotową monetę z Mieszkiem i Dobrawą, zaś własnym córkom zaofiarował najpiękniejszy prezent świąteczny.

Nikt już na Niemców nie czeka

Powojenni mieszkańcy Ziem Zachodnich jeszcze długo po osiedleniu się żyli w poczuciu tymczasowości. „Niemcy tu wrócą” - to zdanie powtarzane przez dekady było źródłem lęku przed utratą domu i usprawiedliwieniem nieróbstwa i stagnacji. O tym trudnym epizodzie w historii Dolnego Śląska chce dyskutować najnowsza wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław. W muzeum urządzonym w poniemieckim schronie przeciwlotniczym, co dopisuje temu artystycznemu zdarzeniu kolejny kontekst.

Wystawa Od Rubęsa do Pikasa

Na własnego Rubęsa, Vangoga, Rębranta, Łorhola zasługuje każdy z nas. Niezwykła wystawa we Wrocławiu.

Historia skarbu w Środzie Śląskiej

Opowieść o skarbie, który doprowadził do obłędu dolnośląskie miasteczko – pisze Barbara Chabior.

Waldemar Fydrych „Major" ma prawa autorskie do wrocławskiego krasnala

Koniec sądowego sporu pomiędzy wrocławskim urzędem a happenerem Majorem - pisze Barbara Chabior.

Wrocławska Grupa Luxus nareszcie opisana

„Agresywna niewinność” to pierwsze obszerne opracowanie artystycznego fermentu, jaki narodził się na początku lat 80. na wrocławskiej uczelni. W czwartek 27 listopada w Muzeum Narodowym w Warszawie bohaterowie i autorzy książki opowiedzą o barwnej historii grupy zjednoczonej marzeniami o wolności, która w tamtych czasach była prawdziwym luksusem.

Multipoliglota wszech czasów

O Emilu Krebsie, wybitnym poliglocie żyjącym w XIX wieku, nie chce dać światu zapomnieć wnuk jego brata, mieszkający w Poczdamie Eckhard Hoffmann. Na Dolny Śląsk przywiózł wystawę prezentującą sylwetkę jego krewnego. Zdjęcia i dokumenty opisujące jednego z najgenialniejszych na świecie multipoliglotów, władającego biegle 68 językami ze 120, które studiował, można właśnie oglądać we Wrocławiu.

Kultura Upadła na teatralnych deskach

Wrocławskie kapele rockowe zagrają w adaptacji prozy Jakuba Żulczyka - pisze Barbara Chabior.

The Breakfast Club Diaries

Z Australii do Polski przyszła moda na codzienne rejestrowanie świata - pisze Barbara Chabior.

Wrocław z budżetu obywatelskiego sfinansuje budowę pomnika dzieci nienarodzonych

Trzy razy do roku szczątki dzieci, którym nie było dane przybyć na świat, chowane będą na wrocławskim cmentarzu Osobowickim we wspólnej mogile. Wkrótce w tym miejscu pojawi się pomnik Dziecka Nienarodzonego. Tak postanowili wrocławianie, głosując na inwestycję w ramach budżetu obywatelskiego.