Aktualizacja: 20.09.2024 12:26 Publikacja: 04.09.2024 04:31
Foto: Adobe Stock
Nie opadł jeszcze kurz po hucznych pierwszych urodzinach fundacji rodzinnej, gdy sierpniowe doniesienia prasowe zmroziły krew w żyłach specjalistom od sukcesji. Zapowiedzi wiceministra Jarosława Nenemana „uszczelniania”, znane nam dobrze z przepisów „Polskiego Ładu”, czyt.: walki z wszelką optymalizacją podatkową, grożą z pewnością wylaniem dziecka z kąpielą. Przebija z nich przede wszystkim brak zrozumienia kształtu ustawy, będącej jednym z większych osiągnięć legislacyjnych ostatnich lat, splatających się w cel strategicznie korzystny dla Polski.
Kryzys w sądownictwie przypomina już węzeł gordyjski. Cokolwiek by zrobił z nim Adam Bodnar, to i tak narazi się na krytykę.
Premier ma tyle wspólnego z komuną i jej metodami co pani prezes Manowska z elegancją słowa.
Jak powinien wyglądać rytuał oczyszczenia wadliwie powołanych sędziów?
Władza pod wpływem różnego rodzaju grup ideologicznie przeciwnych łowiectwu od kilku lat krok po kroku utrudnia wykonywanie polowań. Wystąpienie RPO do ministra klimatu i środowiska jest kolejnym tego przykładem.
Amerykańskie firmy odgrywają ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki, nie tylko poprzez wielomiliardowe inwestycje, ale także wsparcie lokalnych przedsiębiorców, tworząc miejsca pracy i promując innowacyjne technologie.
Warto rozważyć wprowadzenie jako standardu hybrydowej formy przeprowadzania zgromadzeń wyborczych.
PiS miota się między żenadą a podłością, nie wnosząc właściwie nic konstruktywnego do dyskusji o sposobie radzenia sobie z kryzysem przez obecny rząd, nie proponuje też nic rzeczowego, wybierając rolę niezadowolonego ze wszystkiego recenzenta.
Jak jeden wpis w internecie o obdzieraniu kotów ze skóry wywołał nastroje pogromowe w Ameryce.
Z początkiem sierpnia 2024 r. wszedł w życie Akt w sprawie sztucznej inteligencji (AI), który nakłada na podmioty wprowadzające do obrotu lub oddające do użytku pod własną firmą system AI szereg obowiązków.
Formalizm zamówień publicznych wymaga od wykonawców biorących udział w przetargach dbałości o rzetelność i obiektywizm przekazywanych do oceny zamawiającego informacji. Nierzadko brak precyzyjności, pobieżna weryfikacja dokumentacji zamówienia lub brak obiektywizmu decyduje o tym, czy wykonawca uzyska zamówienie.
Simple Agreement for Future Equity (SAFE) to uproszczona umowa inwestycyjna, która pozwala start-upom na szybkie pozyskanie równoległego finansowania od wielu inwestorów. Jakie inne zalety ma taka umowa?
Zatajając „błędy przeszłości” lub wypełniając niestarannie dokumenty przetargowe, można narazić się na wykluczenie z postępowania o zamówienie publiczne.
Rozliczenie projektów finansowanych z funduszy europejskich wymaga wdrożenia procedur wewnętrznych, które są niezbędne do zapewnienia przejrzystości finansowej i zgodności z przepisami. Aby sprostać tym wymaganiom, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie polityki rachunkowości, procesów zakupowych, kadrowych oraz administracyjnych.
Donald Tusk w czasie sztabu kryzysowego w Nowej Soli wskazał kto zajmie stanowisko pełnomocnika ds. odbudowy kraju po powodzi. Nowy pełnomocnik będzie musiał złożyć mandat eurodeputowanego.
Do 25 września firmy muszą wdrożyć procedury wewnętrzne dotyczące sygnalistów. Muszą zadbać o szereg kwestii. W kolejnym webinarze "Rzeczpospolitej" wyjaśnimy: kto powinien weryfikować zgłoszenia i jak prowadzić postępowania związane z naruszeniami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 19 na 20 sierpnia Ukraina była celem ataku dronów. Eksplozje rozlegały się w miastach Równe i Chmielnicki, w Iwano-Frankiwsku aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Biały Dom przygotowuje nowe uderzenie w rosyjski handel ropą. Sankcje dotkną tzw. flotę cieni - starych tankowców transportujących surowiec bez wymaganych ubezpieczeń i po cenach łamiących sankcje.
Władysław Pasikowski kręci film „Zamach na papieża” z Bogusławem Lindą w roli głównej.
Chińscy producenci ciężarówek i akumulatorów tłoczą się na tegorocznej wystawie samochodów użytkowych w Hanowerze.
Z początkiem września pojawił się raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o stanie edukacji w krajach OECD. Badano m.in. zarobki nauczycieli. Co udało się ustalić? Jak w badaniu wypadły polskie szkoły?
AI to lepsza interakcja biur podróży z klientami oraz personalizacja ofert i usług. Pomoże też zaplanować wyjazd.
Polska jest europejskim rynkiem wtórnym, na który trafia większość aut uszkodzonych. Niemal wszystkie używane samochody sprowadzane z USA są po kolizjach lub wypadkach.
- Jako miasto jesteśmy całkowicie zniszczeni, w związku z czym zakładamy, że spora część mieszkańców będzie musiała przebywać przez dłuższy czas w tych zabezpieczonych miejscach - mówi nam Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, miasta, które mocno ucierpiało podczas ostatniej powodzi.
Dokumenty znalezione na porzuconych rosyjskich pozycjach w obwodzie kurskim wskazują, że Moskwa już w 2023 roku przewidziała atak Ukrainy. W przejętych rozkazach mowa też o niepokojącym dowództwo wzroście "incydentów samobójczych" - pisze "The Guardian".
GUS opublikował dane dotyczące różnic w wynagrodzeniach Polaków w zależności od wieku, płci i miejsca zamieszkania. Z zestawień wynika, że na terenie Polski jest kilka regionów, w których kobiety mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia niż mężczyźni.
Uruchomienie pierwszej trasy Kolei Dużych Prędkości pomiędzy Warszawą a Łodzią zaplanowano na 2032 r. Odcinki Łódź – Wrocław i Sieradz - Poznań mają być gotowe do 2035 r.
Robert Lewandowski grał przez 80 minut z AS Monaco w pierwszym spotkaniu zreformowanej Ligi Mistrzów. Barcelona przegrała 1:2. Kapitan reprezentacji Polski wypadł przeciętnie.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu podało nowy komunikat o zdatności wody w mieście do spożycia.
Samorządy nie brały pod uwagę zastrzeżeń Wód Polskich co do zagospodarowania terenów zalewowych. Ale także same Wody zwykle zgadzały się na prowadzenie tam inwestycji, twierdzi NIK.
Po decyzji Komisji Europejskiej o przeznaczeniu 10 mld euro z Funduszu Spójności na pomoc dla krajów dotkniętych powodzią, ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada w Radiu ZET: - Jadę na konsultacje.
Jak pomóc skórze po kilku miesiącach bardzo słonecznego lata? Trzeba zacząć od właściwego doboru kosmetyków.
Następna powódź może być za 10 lat. Ale równie dobrze za kolejne 20. Najważniejsze to pamiętać, że wciąż zależy to od nas – mówi klimatolog prof. dr hab. Joanna Wibig.
Filmowy „Reagan” to do bólu typowa biografia, ledwie ślizgająca się po życiu prezydenta USA, ze świetną rolą Dennisa Quaida. Ale mimo wad scenariusza warto ten film obejrzeć, bo opowiada coś więcej o współczesnej Ameryce.
PiS miota się między żenadą a podłością, nie wnosząc właściwie nic konstruktywnego do dyskusji o sposobie radzenia sobie z kryzysem przez obecny rząd, nie proponuje też nic rzeczowego, wybierając rolę niezadowolonego ze wszystkiego recenzenta.
Prezydent Andrzej Duda odwiedził tereny południowo-zachodniej Polski dotknięte przez powódź.
Polska nie jest zszywana, tylko dzielona. Robi to Donald Tusk i robi to PiS, ale jednak większa jest odpowiedzialność tych, którzy mają władzę. Co gorsza, PiS zrujnowało niezależność i autorytet Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, przez co nie kontrolują one władzy wykonawczej - mówi Aleksander Hall, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Konserwatywny elektorat to tykająca polityczna bomba. Jeśli będzie się go zbyt mocno dociskać po to, by dać satysfakcję progresywnym wyborcom, odbije się to zwiększonym poparciem dla PiS, który będzie stopniowo osiągał 33 proc., 34 proc., 35 proc. poparcia i wróci do władzy – uważa prof. Marcin Matczak.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas