Niewątpliwie od ucznia uczęszczającego na lekcje wychowania fizycznego oczekuje się czegoś innego niż od młodego zawodnika. W przypadku ucznia np. szkoły podstawowej (na takim się skoncentrujmy) rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 2572) w § 9 ust. 1 przewiduje, że „przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej”.