Ewa Kurowska-Tober: AI karmi się danymi w sposób mało przejrzysty

Człowiek powinien znajdować się w centrum przyszłych uwarunkowań sztucznej inteligencji – jej rola powinna być służebna na każdym polu – mówi Ewa Kurowska-Tober, partner kancelarii DLA Piper i szefowa działu Własności Intelektualnej i Technologii.

Publikacja: 21.11.2023 01:00

Ewa Kurowska-Tober: AI karmi się danymi w sposób mało przejrzysty

Foto: Adobe Stock

Badanie wykonane na zlecenie DLA Piper objęło 600 firm z całego świata, w tym z Europy. Czy dotyczyło ono także Polski? Czy polskim firmom używanie sztucznej inteligencji także sprawiło prawne kłopoty, tak jak jednej trzeciej ankietowanych firm?

Podjęliśmy starania, aby objąć badaniem wszystkie regiony europejskie, zapewniając udział także polskim firmom. Ze względu na anonimowość przekazanych nam danych nie jestem jednak w stanie wskazać konkretnych przedsiębiorstw ani dotyczących ich ewentualnych sporów. Z mojej perspektywy – jako osoby obracającej się na polskim rynku sztucznej inteligencji i prawniczki od ochrony danych osobowych – mogę powiedzieć, że prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie poprowadził jeszcze ani jednej sprawy bezpośrednio związanej ze sztuczną inteligencją. W ostatnim czasie wpłynęła jednak do niego skarga na firmę OpenAI, właściciela słynnego Chatu GPT. Postępowanie jest obecnie w początkowym stadium, a prezes zapoznaje się ze skargą i przygotowuje dopiero pytania, które zadałby firmie. Trudno powiedzieć, w jakim kierunku będzie to zmierzać i czy polski regulator nie zdecyduje się na przekazanie sprawy do Irlandii, gdzie toczy się wiele spraw przeciwko podmiotom technologicznym.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Fejki i bezbronność przepisów
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Rozmyślania w oczekiwaniu
Rzecz o prawie
Jan Michał Błeszyński: Cudze chwalicie, swego nie znacie
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Nie każdy zawód zaufania jest wolny
Rzecz o prawie
Elżbieta Chojna-Duch: Wirtualne słowa, realny problem