Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 04.12.2023 20:26 Publikacja: 07.11.2023 04:00
Foto: Adobe Stock
Tuż przed wyborami na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się seminarium naukowe poświęcone Preambule obowiązującej Konstytucji z 1997 r. Po krótkich wypowiedziach profesorów Stanisława Biernata i Andrzeja Zolla (UJ), wskazujących głównie na normatywną rolę Preambuły, wykład wygłosił prof. Marek Piechowiak z Uniwersytetu SWPS. Bronił on stanowiska o realnym i poznawalnym statusie naczelnych, uniwersalnych wartości, do których Preambuła się odnosi: prawdy, dobra, piękna i sprawiedliwości.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Sprawa poseł Elżbiety Witek, której nie wybrano do prezydium izby, będzie ciążyć Sejmowi bardziej niż jej wybór.
Czas wyznaczyć nowe standardy etyczne dla sędziów.
W systemie kaucyjnym chodzi o pobieranie opłaty przy sprzedaży napojów w opakowaniach
Nowy rząd powinien wycofać z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi na pakiet Fit for 55.
Graffiti na murze nie musi być aktem wandalizmu – orzekł sąd na Gotlandii.
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Oprogramowanie bez programisty? Czemu nie. Sztuczna inteligencja pomaga w tworzeniu nawet bardzo zaawansowanych aplikacji, a wszystko to niskim kosztem i niewielkim zaangażowaniem czasowym. W konsekwencji wzrost dostępnej na rynku liczby usług z zakresu sztucznej inteligencji skłania do wykorzystania nowinek technicznych w celu optymalizacji kosztów biznesu, ale ta rewolucyjna technologia niesie za sobą również ryzyko… i pytania, wiele pytań.
Coraz więcej polityków i ekspertów argumentuje, że powinno się odejść od obowiązującej do tej pory zasady, że wszystkie profity z członkostwa w UE przychodzą dopiero w momencie, gdy kraj staje się formalnie członkiem Wspólnoty.
Upolitycznienie NBP przez Adama Glapińskiego jak na dłoni widać w składzie doradców szefa banku centralnego. Nic dziwnego, że nie chciano podać ich nazwisk.
Coraz większa rywalizacja między światowymi potęgami i coraz głębsza polaryzacja wewnątrz społeczeństw, przypominająca intensywnością emocji wojny domowe, pchają nas w stronę centralizacji i despotycznej władzy. A co jeśli wybór Donalda Trumpa wcale nie był wypadkiem przy pracy?
Węgry bezkompromisowo realizują swoją politykę „suwerenności”, nie natrafiając na żaden znaczący opór w Unii Europejskiej. Sprawy stały się bardzo poważne, bowiem Viktor Orbán prowadzi swoją opartą na suwerenności strategię jeszcze ostrzej niż u nas obóz PiS. Konkluzja jest jedna: UE znalazła się na rozdrożu – twierdzi były dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Aby nie dopuścić do sytuacji, w której podatnik mógłby podnieść zarzut przedawnienia zobowiązania podatkowego, organy w dalszym ciągu wszczynają postępowania karne skarbowe, co prowadzi do zawieszenia biegu terminu przedawnienia.
Proces wyborczy kształtuje oblicze demokracji. I w tej sferze naszego życia nie uciekniemy od nowoczesności i technologii. Dziś polski proces wyborczy podśmierduje skansenem.
Dariusz Zawistowski, sędzia Sądu Najwyższego, były przewodniczący KRS w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ocenia, że kryzys w wymiarze sprawiedliwości trwa od lat i bardzo szybko nie da się go zażegnać. Nie oznacza to jednak, że nie ma spraw z którymi można ruszyć od zaraz.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję przeciw Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zapowiada kolejne pakiety pomocy wojskowej od partnerów Ukrainy.
Marszałek Szymon Hołownia pracuje na lepsze notowania Polski 2050, a dwie największe partie – PiS i KO – w dwa miesiące po wyborach tracą poparcie.
Ukraińskie firmy transportowe szukają nowych szlaków transportowych na teren Unii. Po zablokowaniu przejść w Polsce i Słowacji, pozostają im Węgry i Rumunia.
Czołowy brytyjski dziennik już za kilka tygodni może się znaleźć w rękach Abu Zabi. To monarchia absolutna, w której nikt nie wie, co to wolność prasy.
We wtorek w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie odbędzie się pożegnanie komendanta głównego Jarosława Szymczyka - ustalili dziennikarze Radia ZET.
Po piątkowym wystrzale krajowych indeksów z początkiem nowego tygodnia zapał inwestorów do zakupów akcji nieco osłabł.
Sukces, który udało się osiągnąć podczas szczytu COP28 zbiegł się z pogrążeniem nadziei na ograniczenie wzrostu temperatur. Pojawiają się głosy, że zmiana celów klimatycznych może okazać się bardziej motywująca.
Wszystko wskazuje, że ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia względem ery przedprzemysłowej będzie niemożliwe, ale według naukowców to jeszcze nie oznacza fiaska walki o powstrzymanie zmian klimatu.
Nie żyje asp. sztab. Daniel Łuczyński, policjant z Wrocławia, który w piątek w nocy został postrzelony przez Maksymiliana F. Jego stan od początku był krytyczny – poinformowała dolnośląska policja w komunikacie.
Na początku października Legia Warszawa przegrała z holenderskim klubem AZ Alkmaar na ich własnym gruncie w Lidze Konferencji Europy. Wydaje się jednak, że to wydarzenia po meczu były bardziej "emocjonujące" od tych z boiska.
Większość państw gorąco kibicuje swoim kandydatkom i jest z nich dumna, gdy wygrywają wybory Miss Universe. Takie szczęście ominęło jednak tegoroczną laureatkę konkursu, Sheynnis Palacios z Nikaragui. Po zwycięskiej rywalizacji kobieta nie może nawet wrócić do ojczyzny, gdyż władze Nikaragui uznały ją za wroga i oskarżyły o zdradę.
Prezes EBC Christine Lagarde odpowiada na list Adama Glapińskiego. A członkowie zarządu NBP przekonują, że żadne z jego działań nie miało związku z polityką.
Zmarli obaj funkcjonariusze policji postrzeleni przez Maksymiliana F. Zatrzymany mężczyzna strzelił w głowy konwojujących go funkcjonariuszy,
Można już zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania dla osób fizycznych będzie inny niż dla spółek.
Władze w Tallinie ostrzegają wyjeżdżających, że mogą mieć duży problem z powrotem do domu
Wskaźnik inflacji w listopadzie wynosił w Polsce 6,5 proc w perspektywie rok do roku z 6,6 proc. w październiku. Jednak w ujęciu miesięcznym notujemy wzrost o 0,7 proc., czyli najwięcej od kwietnia.
Dwaj żołnierze z oddziału stacjonującego na granicy z Białorusią w wyniku bójki trafili do szpitala z poważnymi urazami głów.
- Dziś rząd Mateusza Morawieckiego ma ostatnią okazję, by wykazać się asertywnością - powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) podczas pikiety polskich przewoźników przed przedstawicielstwem KE w Polsce.
„63 noce” Alexa Kłosia to wciągająca opowieść o powstaniu warszawskim, napisana przez dziennikarza, scenarzystę, który dobrze zna życie i dobrze zna ludzi. Na spotkanie z nim zaprasza 6 grudnia Muzeum Powstania Warszawskiego.
Bierna postawa pracownika może stanowić powód do zwolnienia. Dbanie o dobro firmy i zgłaszanie nieprawidłowości to nie tylko prawo, ale również obowiązek, który ciąży na każdym zatrudnionym.
Przedsiębiorcy już przygotowują się do wdrożenia elektronicznych listów przewozowych. Zainteresowanie eCMR jest masowe.
Gdy są podejrzenia, że firma chwilówkowa łamie prawo, ale brak na to dowodów można prosić o pomoc Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów by ocenić działania takiego podmiotu – mówi Adam Kaczor, adwokat z KPR Kancelarii Restrukturyzacyjnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas