Gdy współużytkownicy postanowią być współwłaścicielami

Wszyscy współużytkownicy muszą żądać gruntu pod garażami. Inaczej właściciel go nie sprzeda.

Publikacja: 03.10.2023 01:00

Gdy współużytkownicy postanowią być współwłaścicielami

Foto: Adobe Stock

Do sprzedaży użytkowanego wieczyście gruntu pod garażem wymagane jest żądanie wszystkich użytkowników wieczystych działki, na której jest więcej niż jeden garaż.

Taki wymóg zakłada nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami z 26 maja 2023 r. Zgodnie z jej zapisami, użytkownik wieczysty może w ciągu dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów, czyli do 31 sierpnia 2024 r., złożyć wniosek z żądaniem wykupienia użytkowanego wieczyście gruntu, a właściciel terenu nie może mu odmówić (np. Skarb Państwa lub samorząd). Możliwość wykupu gruntu mają m.in. właściciele garaży - zarówno gruntu, na którym stoi pojedynczy garaż, jak i takiego z zespołami garażowymi. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało nam, że w drugim przypadku, jeśli grunt jest przedmiotem współużytkowania wieczystego, z żądaniem sprzedaży powinni wystąpić wszyscy współużytkownicy wieczyści. Biuro rzecznika prasowego prezydenta miasta Łodzi potwierdza, że gdy nieruchomość objęta jest współużytkowaniem wieczystym kilku osób, wymagany jest wniosek o nabycie nieruchomości złożony przez wszystkie. Można go złożyć zarówno na jednym dokumencie, jak i na osobnych.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Rzecz o prawie
Maciej Łuczak: IPN, czyli inaczej Instytut Promocji Nawrockiego
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Gwałcili, choć spali
Rzecz o prawie
Bartosz Bojarczyk: Izrael nie zauważyłby naszych sankcji
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Alternatywy ukryte w togach
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Nad TSUE jest jeszcze rozsądek
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu