Aktualizacja: 11.07.2025 22:36 Publikacja: 30.11.2021 06:00
Foto: Adobe Stock
Musimy przyznać się do tej mrocznej historii, nawet jeżeli to boli– zaznaczyła arcybiskup Antje Jackelèn. – Kiedy zdradziliśmy naród Samów (nazywanych niegdyś Lapończykami, ale nazwa jest dla nich obraźliwa), to zdradziliśmy nas samych i Boga – podkreślała.
Na wystosowanie prośby o wybaczenie do potomków pierwotnych mieszkańców Skandynawii zarząd Kościoła Szwecji zdecydował się pół roku temu, choć do oficjalnego aktu ekspiacji doszło dużo wcześniej. W 1998 r. ówczesna socjaldemokratyczna minister ds. rolnictwa i Samów Annika Åhnberg przeprosiła za stulecia nadużyć. W przemówieniu wygłoszonym w lapońskiej miejscowości Tärnaby mówiła o ucisku władz, gdy narodowa mniejszość nie mogła się posługiwać swoim językiem i była narażana na przymusowe przesiedlania. W imieniu rządu pragnę prosić o wybaczenie – oświadczyła. Wystąpienie było jednak w oczach rządu kontrowersyjne i spotkały ją za nie tylko reprymendy. Później krytykowali ją nawet Samowie, że przeprosiny nie miały żadnego znaczenia.
Cóż politycy zrobiliby bez zdolnych prawników, którzy w przepisach znajdą to, czego w nich nie ma – albo być nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Dla dobra publicznej debaty warto, przedstawiając prawnika, wspomnieć, w którym kapeluszu występuje. Warto równi...
Etat dla adwokata? Dostrzegam argumenty natury bytowej, które skłoniły kolegów do próby zmian. Zakładam, że możn...
Wiele praw obywatelskich, którymi dziś się cieszymy, wywalczyły związki zawodowe czy szerzej – ludzie pracy. Nie...
Wolność ma swoją cenę. Warto o tym pomyśleć, wybierając profesję adwokata.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas