Tajwan, Wietnam i Portugalia- to w tych krajach ekspatom, czyli pracującym tam zagranicznym specjalistom i menedżerom, żyje się najlepiej. W tegorocznym rankingu Expat Insider opracowywanym przez InterNations (e-platformę networkingowo-informacyjną dla ekspatów) Polska uplasowała się prawie w połowie zestawienia awansując z 39. na 34 miejsce. Ranking jest wynikiem sondażu, który objął prawie 20,3 tys. ekspatów reprezentujących 182 narodowości pracujących i mieszkających w 64 krajach.

O pozycji w ogólnym zestawieniu decydowały wyniki w pięciu subrankingach oceniających i porównujących jakość życia, łatwość osiedlania się, finanse osobiste, jakość pracy i życia rodzinnego ( w tym poziom i koszt edukacji) w tych 64 państwach.

Najwyżej spośród krajów naszego regionu zostały ocenione Czechy –które utrzymały w tym roku 10. miejsce. Nieco lepiej od nas wypadły też Węgry, które przeskoczyły aż o 15 miejsc w górę- na 30. z 45 przed rokiem.

Lider ogólnego rankingu Tajwan, wypadł bardzo dobrze m.in. w zestawieniu Quality of Life Index porównującym jakość życia cudzoziemskich specjalistów i menedżerów w różnych krajach (zajął 3.miejsce) . Najwyżej ekspaci ocenili jakość życia w Portugalii, która wyprzedziła Hiszpanię. Najgorzej-żyje się zagranicznym specjalistom w Nigerii, Kuwejcie i Indiach

Niskie koszty i dobra jakość transportu oraz coraz lepszy dostęp do usług cyfrowych i szybkiego Internetu pomogły Polsce awansować w tym roku na 33 pozycję ( z 44. przed rokiem) w zestawieniu Quality of Life Index To jeden z największych wzrostów w tym subrankingu- obok Węgier, które wskoczyły na 19.miejsce z 29. Jeszcze wyższe, bo 9 miejsce zajęliśmy w subrankingu porównującym jakość pracy ( w tym perspektywy kariery, wysokość zarobków), w którym wygrał Wietnam a wiceliderem są Czechy, - wyprzedzając Luksemburg.