Najbardziej cenionym zawodem w Stanach Zjednoczonych jest lekarz – wynika z zestawienia portalu wynagrodzenia.pl. Przeciętnie doktor medycyny zarabia prawie dwukrotnie więcej niż kierownik apteki, który plasuje się na drugim miejscu listy najlepiej zarabiających. Na trzecim znajdują się architekci oprogramowania, a prawnicy - dopiero na siódmym.

Często pytamy dzieci w szkole podstawowej: kim chcesz zostać jak dorośniesz? Gdyby kierować się tylko zarobkami amerykańska młodzież powinna wybierać zawód lekarza - zarabiają oni średnio 212,3 tys. dol. rocznie.

Według portalu wynagrodzenia.pl najlepiej zarabiającymi Amerykanami, są pracownicy służby zdrowia. Drugim najlepiej opłacanym zawodem, są farmaceuci na stanowiskach kierowniczych, ich średnie zarobki to 131,1 dol. rocznie.

Następną najbardziej cenioną branżą na amerykańskim rynku pracy jest informatyka. Architekci oprogramowania otrzymują średnio 130,9 tys. dol. rocznie. Menedżerowie do spraw programowania zarabiają powyżej 123 tyś dol. rocznie. Podobnie jak personel na stanowiskach menadżerskich w branży finansów. Zaraz za nimi plasuję się architekt od rozwiązań IT.

Lista przedstawia najwyższe wynagrodzenia zasadnicze w których nie wliczane były premie i bonusów jakie otrzymują pracownicy.

To tłumaczy dlaczego prawnicy zajmują dopiero siódme miejsce na liście z zarobkami wysokości 120 tys. dol. rocznie. Menedżer ds. analiz i menedżer IT zarabiali średni powyżej 115 tys. dol. rocznie, podczas gdy menedżerowie ds. podatków - 114 tys. dol.