Gaweł Zalewski

Fed podniesie stopy w grudniu

Na posiedzeniu komisji bankowej Kongresu Stanów Zjednoczonych szefowa Fed Janet Yellen zapowiedziała podniesienie stóp procentowych jeszcze w grudniu. Jest to reakcja na zadowalający stan gospodarki USA.

Chiny obiecują wiarygodne dane o PKB

Chiński urząd statystyczny oświadczył, że zmienia metodę obliczania PKB.

J.K. Rowling stuknęła 50

Autorka Harry'ego Pottera obchodziła niedawno 50 urodziny. Najbogatsza pisarka na świecie zgromadziła fortunę przekraczającą 1 mld dol.

Chiński przemysł ubiega się o pomoc państwa

Produkcja chińskich fabryk odnotowała większy zastój niż zakładano. Aktywność przemysłowa zaliczyła największy spadek od dwóch lat. Liczba zamówień spadła razem z nadziejami, że druga największa gospodarka świata ustabilizuje się po ostatnich spadkach.

Niemieccy ekonomiści chcą uleczyć euro strefę

Niemiecka komisja ekonomistów (GCEE) proponuje przebudowę unii monetarnej UE. Analitycy instytucji polecają wprowadzenie mechanizmów ogłoszenia niewypłacalności państwa członkowskiego oraz ewentualnego usunięcia kraju ze strefy euro.

Mogherini zadowolona z negocjacji z Iranem

Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini oświadczyła, obie strony są bliskie porozumienia. Rozmowy między mocarstwami i Iranem trwają już dwa lata.

Niemieckie banki odporne na Grecję

Niemieckie banki zadeklarowały gotowość na finansowe turbulencje po tym, jak grecki rząd zapowiedział ograniczenie przepływu kapitału oraz zamknięcie oddziałów bankowych.

Rynek energii w 2040 r.

W ciągu najbliższych 25 lat boom na odnawialne źródła zaowocuje inwestycjami w elektrownie wiatrowe i panele solarne wartymi biliony dolarów – prognozują eksperci agencji Bloomberg.

Z dostawą do… samochodu

Nowy projekt Audi i Amazon ma usprawnić system dostawczy i kurierski. W przyszłości w wyniku współpracy obu firm, znajdziemy upragnioną paczkę w bagażniku naszego samochodu.

Przeciwnicy TTIP chcą budować mur

Polskie organizacje przyłączają się do międzynarodowy protestów przeciwko TTIP. 18 kwietnia jest dniem międzynarodowych demonstracji. W Polsce manifestacja organizowana jest na rogu Świętokrzyskiej i Jasnej.