Pomimo szybko rosnącego zapotrzebowania na specjalistów IT, ubiegły rok nie przyniósł kolejnego rekordu wzrostu zatrudnienia w tym zawodzie- wynika z najnowszych danych Eurostatu. W 2021 r. liczba pracujących w Unii informatyków zwiększyła się o niespełna 512 tys., czyli nieco wolniej niż rok wcześniej (570 tys.).

Podobny trend widać też w Polsce, która pod względem liczby zatrudnionych specjalistów ICT jest szóstym rynkiem w Unii. Na koniec 2021 r. pracowało ich prawie 586 tys., o 32 tys. więcej niż rok wcześniej, gdy nasz kraj zajął trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczbowego przyrostu w tej grupie zawodowej (powiększyła się o 43 tys. osób).

Trend spowolnienia tempa wzrostu widać także w Niemczech, które są największym w Unii rynkiem pracy w IT. W 2021 r. miały ponad 2 miliony specjalistów ICT, o ponad 73 tys. więcej niż rok wcześniej. Jednak rok wcześniej, w 2020 r. ich liczba rosła ponad trzykrotnie szybciej, w dużej mierze dzięki imigracji.

W 2021 r. rekordzistą wzrostu wśród największych w Unii rynków IT była zajmująca 5. miejsce Holandia. Liczba specjalistów ICT zwiększyła się tam aż o 18 proc. (prawie 94 tys.) do 620,6 tys. osób.