Według opartego na badaniu raportu "Fachowcy o lepszej pracy. Pracownicy fizyczni o rosnącym rynku zatrudnienia", w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. do pracowników fizycznych kierowanych było 12 proc. wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl. Łącznie to ponad 84 tys. ofert – pisze Business Insider Polska.

Rosnąca liczba ofert dla pracowników fizycznych wpływa na ich postawy zawodowe i pewność swojej sytuacji na rynku. 55 proc. ankietowanych uważa, że w swojej branży łatwo znaleźliby nową pracę, gdyby jej szukali. Niepewność w tym zakresie wyraziło 15 proc. respondentów.

Zdaniem autorów raportu, stosunkowo pozytywne postawy wielu badanych mogą też wynikać z w miarę łagodnego wpływu pandemii na ich sytuację zawodową. 73 proc. pracowników fizycznych uczestniczących w badaniu deklaruje, że jest w takiej samej lub lepszej sytuacji zawodowej co przed COVID-19. Prawie 4 na 10 fachowców deklaruje, że aktywnie rozgląda się za nowym miejscem zatrudnienia. 85 proc. badanych jest otwartych na przyjęcie nowej oferty, jeśli pojawiłaby się w najbliższym czasie. Główną motywacją do zmiany pracodawcy jest chęć otrzymania wyższego wynagrodzenia.

- Na postawy kandydatów, fachowców, wpływają obecnie dwie przeciwstawne tendencje. Z jednej strony ich mobilność zawodową napędza rosnąca liczba ofert pracy fizycznej i coraz głośniejsza dyskusja o rywalizacji pracodawców o kandydatów, szczególnie wśród wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Z drugiej strony jednak część firm stara się utrzymać pracowników, oferując obecnej kadrze lepsze warunki czy podwyższając pensje. W praktyce więc rekrutacyjne postawy fachowców zależą od przemyślanych działań pracodawcy. Nawet ci kandydaci, którzy wcześniej nie rozważali zmiany pracy, są skłonni zmienić zdanie, jeśli natrafią na odpowiednio atrakcyjną ofertę – powiedziała Business Insider Polska menedżerka ds. Pozyskiwania Talentów i Rozwoju Pracowników w Grupie Pracuj Konstancja Zyzik.