Polski rynek pracy przebił najbardziej optymistyczne scenariusze i pokazuje już siłę, jakiej nie widzieliśmy nawet przed pandemią - twierdzi Monika Smulewicz, partner w firmie doradczej Grant Thornton komentując jej najnowszy raport na temat aktywności rekrutacyjnej polskich pracodawców.

Według raportu bazującego na danych firmy Element, w sierpniu na 50 największych portalach pracy ukazało się niemal 317,6 tys. ogłoszeń – czyli o ponad 3 proc. więcej niż w lipcu.

Kandydaci do pracy mieli w minionym miesiącu nie tylko znacznie większy wybór ofert niż przed rokiem (i to prawie o 34 proc.), ale nawet większy (o ponad 4 proc.) niż w sierpniu 2019 r., gdy na dużych portalach opublikowano ok. 305 tys. ogłoszeń.

Jak zwracają uwagę eksperci Grant Thornton, sierpień zwykle przynosi wyhamowanie w aktywności rekrutacyjnej, gdyż wygasa popyt na prace sezonowe w turystyce, gastronomii czy rolnictwie. Jednak w tym roku (i to pomimo niezbyt sprzyjającej, chłodnej pogody) sierpień był rekordowy - bijąc wynik lipca, co potwierdza bardzo silną dynamikę polskiego rynku pracy.

Widać to również po szybkim wzroście zapotrzebowania na specjalistów HR; w sierpniu to oni zanotowali największy, aż 70 proc. wzrost liczby ofert pracy w skali roku. Prawie trzykrotnie zwiększyła się liczba propozycji dla HR Business Partnerów, a prawie dwukrotnie dla specjalistów od rekrutacji.

Niemal o 50 proc. więcej ofert niż przed rokiem mieli też do wyboru specjaliści IT, wśród których najczęściej poszukiwano programistów.

Chociaż pracodawcy coraz częściej narzekają na trudności z pozyskaniem odpowiednich kandydatów, to - jak wynika z analizy sierpniowych ofert na portalach Pracuj.pl i Olx Praca - niechętnie obniżają swoje wymagania.

Na czele listy oczekiwań wobec kandydatów, która w sierpniu liczyła średnio 5,6 pozycji (nieco więcej niż w lipcu), było doświadczenie zawodowe, wymagane w prawie 80 proc. ogłoszeń. W ponad połowie ofert oczekiwano też określonego wykształcenia, a w ponad 40 proc.- znajomości języka obcego.