Najdroższy dom w Londynie na sprzedaż. Syndyk liczy na równowartość 1,3 mld złotych

Luksusowa rezydencja w Londynie zostanie wystawiona na sprzedaż za 250 milionów funtów (około 1,3 mld złotych). Należąca do obywateli Arabii Saudyjskiej posiadłość wraz z 4 akrami (1,6 ha) Regent's Park trafiła do syndyka przez niespłacony kredyt.

Publikacja: 01.03.2023 19:12

The Holme, rezydencja w Regent's Park w Londynie

The Holme, rezydencja w Regent's Park w Londynie

Foto: Sheila Madhvani/domena publiczna

Luksusowa posiadłość The Holme w samym centrum Londynu powstała w 1818 roku. To dwukondygnacyjna rezydencja na czterech akrach ziemi (1.6 hektara) w samym centrum brytyjskiej stolicy. Jej wspaniałe ogrody są dostępne dla zwiedzających w ramach programu National Gardens Scheme.

Czytaj więcej

Najdroższy apartament w Wielkiej Brytanii na sprzedaż. Można płacić bitcoinem

Dotychczas najdroższym domem w Londynie jest rezydencja z widokiem na Hyde Park, należąca do założyciela chińskiego koncernu Evergrande, Hui Ka Yana. Ona także wróciła na rynek nieruchomości, ale z ceną 200 mln funtów. Chiński miliarder ma kłopoty finansowe w związku z załamaniem rynku nieruchomości w Chinach. Hui Ka Yan zapłacił za rezydencję 210 mln funtów i zamierzał wydać kolejne 100 mln na renowację.

Według gazety „Financial Times” The Holme może zostać sprzedana za co najmniej 250 milionów funtów.

Rezydencja The Holme znajduje się w Inner Circle, czyli w samym sercu Regent's Park w Londynie. Została zaprojektowana przez Decimusa Burtona jako rezydencja rodziny Burtonów i zbudowana w 1818 roku przez firmę ojca architekta - Jamesa Burtona. Neoklasycystyczny dom został uznany za „jeden z najbardziej pożądanych domów prywatnych w Londynie” oraz "kwintesencję zachodniej cywilizacji". The Holme składa się z dwóch kondygnacji naziemnych oraz pomieszczeń biurowych mieszczących się w piwnicy. Wejście znajduje się pod portykiem i frontonami w stylu jońskim. Dwa ostatnie duże remonty z przebudową domu miały miejsce w 1911 i 1935 roku.

Czytaj więcej

Amerykański miliarder kupił najdroższy dom w Londynie

Według zapisów z rejestru gruntów, książę Abdullah bin Khalid bin Sultan al-Saud, członek saudyjskiej rodziny królewskiej, jest jednym z faktycznych właścicieli nieruchomości.

Po wygaśnięciu pożyczki w wysokości około 150 milionów funtów zabezpieczonej tą nieruchomością i innymi aktywami - przeszła w ręce syndyków, którzy teraz zdecydowali się na jej sprzedaż.

Brytyjski rynek nieruchomości w czasie pandemii miał się doskonale, a ceny wciąż rosły. Teraz jednak pojawiają się oznaki spowolnienia. Wielu zamożnych inwestorów wyjechało w czasie pandemii i jeszcze nie wróciło, no i zniknęli niegdyś liczni rosyjscy inwestorzy, których zablokowały sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę – pisze dziennik FT.

Czytaj więcej

Najdroższa rezydencja w Londynie. Chiński miliarder wyda miliard złotych na dom
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie