Decyzja o zniesieniu cła przez największego na świecie eksportera tego oleju może jeszcze bardziej zmniejszyć jego ceny, które zmalały o prawie połowę od końca kwietnia, gdy wprowadzono nowe opłaty w eksporcie, do poziomu najniższego od ponad roku. Producenci oleju mieli problemy z rosnącymi zapasami po ogłoszeniu przez rząd w Djakarcie 3-tygodniowego zakazu do 23 maja eksportu tego surowca, co miało obniżyć ceny oleju jadalnego — pisze Reuter.

Zawieszenie stawek celnych ma pobudzić eksport, a skutki tej decyzji nie będą zbyt duże dla przychodów rządu — powiedział dziennikarzom Febrio Kacaribu, szef urzędu polityki fiskalnej podległego resortowi finansów. Minister Sri Mulyani Indrawati poinformowała odrębnie, że progresywna stawka w eksporcie oleju wróci od 1 września i wyniesie od 55 do 240 dolarów za tonę zależnie od ceny.

W końcu maja rezerwy tego oleju wynosiły 7,23 mln ton, były największe od 7 lat — podało zrzeszenie producentów GAPKI. Wyraziło zadowolenie z tej decyzji. którą proponowało od dawna, aby mogło eksportować olej i nie tworzyć nadmiaru, który może zostać zmarnowany. Organizacja powtórzyła swój postulat zniesienia obowiązkowych dostaw oleju na rynek wewnętrzny (DMO), co zmusiło niektórych producentów do zamykania tłoczni. GARKI proponuje zawieszenie tego obowiązku do czasu zmniejszenia krajowych rezerw oleju do 3-4 mln ton.

Z danych władz celnych wynika, że od 23 maja do 12 lipca Indonezja wysłała w eksporcie 2,35 mln ton produktów z oleju palmowego, podczas gdy normalny eksport przed zakazem wynosił 3 mln ton miesięcznie. Olejowe żniwa w tym kraju przypadają na sierpień-wrzesień, dając zwyczajowo po 4,5 mln ton, a rynek krajowy zużywa zwykle jedną trzecią tej ilości. Władze ustaliły na 5,4 mln ton pulę eksportu oleju po uwzględnieniu krajowych potrzeb. Dotąd wykorzystano połowę tej ilości. Od lipca podwyższą z 30 do 35 proc. obowiązkową zawartość oleju palmowego w biodieslu, aby zagospodarować część nadwyżki surowca. Władze biorą też pod uwagę przejściowe zachęty dla producentów i eksporterów w łagodzeniu problemu nadmiernych rezerw — powiedział wiceminister finansów Suahasil Nazara.