Reklama

Dyktat na buraki

Niemiecki koncern Suedzucker oferuje naszym rolnikom bardzo niekorzystne warunki umów na dostawy buraków - informuje "Nasz Dziennik".

Aktualizacja: 02.02.2017 07:27 Publikacja: 02.02.2017 07:21

Dyktat na buraki

Foto: www.c1.staticflickr.com

Plantatorzy obawiają się, że będą zmuszeni do likwidacji upraw. Informacje na temat warunków kontraktacji buraków "Nasz Dziennik" otrzymał od zaniepokojonych rolników, którzy do tej pory dostarczali buraki do pięciu cukrowni należących do Suedzucker, takich jak: Cerkiew, Ropczyce, Strzelin, Strzyżów, Świdnica. Skarżą się oni, że w porównaniu z zakończoną niedawno kampanią cukrowniczą nowe umowy mają być dla nich bardzo niekorzystne.

Z wypowiedzi rolników wynika, że w projekcie kontraktu największe obawy wzbudza kilka zapisów. - Przede wszystkim Niemcy nie zaproponowali gwarantowanej ceny skupu buraków, więc nie wiemy, na jaką minimalną kwotę możemy liczyć - tłumaczy rolnik, który współpracuje z Cukrownią Ropczyce. Jak dodaje, w projekcie są oczywiście pokazane jakieś wyliczenia, metoda liczenia ceny buraków, ale jest ona uzależniona od tak wielu czynników, że może się okazać, iż rolnicy dostaną znacznie mniej niż do tej pory.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Rolnictwo
Krajewski przyspiesza prace nad programem „Aktywny rolnik”. Koniec nieformalnych dzierżaw?
Rolnictwo
Minister rolnictwa: walczymy o zablokowanie umowy z Mercosurem
Rolnictwo
Katastrofalne upały w Japonii. Zagrożone tegoroczne zbiory ryżu
Rolnictwo
Kakao jest tak drogie, że kartele przemycają je jak narkotyki
Rolnictwo
Szarańcza atakuje razem z Rosjanami. Pola Ukrainy zagrożone
Reklama
Reklama