Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 23.04.2020 06:33 Publikacja: 22.04.2020 21:00
Foto: fot. mat.pras.
Narodowe Centrum Kultury jest operatorem programu pomocy dla instytucji kultury. Jakie są jego zasady?
Obecna sytuacja wywołana przez pandemię jest szczególnie trudna dla twórców kultury i środowisk artystycznych. Jeszcze kilka tygodni temu wielu z nich planowało wydarzenia w instytucjach lub w plenerze, które teraz nie mogą być realizowane. W bardzo krótkim czasie, w ciągu trzech tygodni, z inicjatywy wicepremiera i ministra kultury profesora Piotra Glińskiego został uruchomiony program dotacyjny „Kultura w sieci”. Odpowiedzieliśmy na nową sytuację, kiedy – zgodnie z ideą „Zostań w domu” – artyści i twórcy samorzutnie podejmują w internecie ciekawe inicjatywy, by odbiorcy mieli możliwość kontaktu z kulturą i korzystania z wydarzeń artystycznych, które najbardziej ich interesują. Pragnęliśmy uruchomić te działania artystyczne, które mogą być za pomocą nowoczesnych technologii może nie zastąpione, ale realizowane dla dobra odbiorców kultury. W sieci pojawiły się liczne publikacje książkowe, filmy, spektakle, czytania, oprowadzania po galeriach, muzeach i miejscach ważnych z punktu widzenia kultury i dziedzictwa narodowego. Uaktywnił się potencjał kulturotwórczy i zintensyfikowały nowe kompetencje, w tym szczególnie teleinformatyczne. Jednak ci wszyscy, którzy wspierają społeczeństwo w trudnym czasie – twórcy, artyści, animatorzy kultury – sami mają wielkie problemy i potrzebują pomocy. Sytuacja jest bezprecedensowa, kryzysowa, ale reagujemy szybko i merytorycznie.
Kreml nieprzypadkowo wziął na celownik polski konsulat generalny w północnej stolicy Rosji. Uderza w ten sposób w miejscową Polonię, ale też w rosyjskie środowiska niezależne.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
Plan PiS był prosty: w dniu konwencji KO w Gliwicach pokazać, że Karol Nawrocki jest blisko ludzi, i to tych najbardziej poszkodowanych, a nie aktywu partyjnego. Strategia godna Jacek Kurskiego.
Pogłoski o śmierci Zachodu są mocno przesadzone. Paryż uderza w miękkie podbrzusze kremlowskiej propagandy. Kiedy Emmanuel Macron zamieszcza zdjęcie z wnętrza wyremontowanej katedry Notre-Dame i pisze „to jest Francja”, sprzedaje Putinowi fangę w nos.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Konwencja KO w Gliwicach miała pokazać impet w prekampanii Rafała Trzaskowskiego. Jednak nie tylko o energię uczestników tu chodziło, ale też o pokazanie, że kandydat KO i jego sztab wyciągnęli lekcję z przeszłości. I nie chodzi tylko o 2020 rok.
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
Wystarczy tylko kilka minut intensywnego wysiłku fizycznego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet to ryzyko spada nawet o prawie połowę. Taki efekt zapewni m.in. szybkie wchodzenie po schodach i noszenie zakupów.
Jean Kaseya, szef Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób poinformował, że w ciągu 48 godzin powinniśmy wiedzieć więcej o tajemniczej chorobie, która pojawia się w Afryce. Będzie to możliwe dzięki analizie laboratoryjnej materiału biologicznego, pobranego od chorych.
Od 1 stycznia do 30 listopada 2024 r. w Polsce odnotowano 28 490 przypadków krztuśca. W analogicznym okresie 2023 r. były to 792 zachorowania. Około połowy rozpoznań kokluszu nie ma potwierdzenia laboratoryjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas