Kwaśniewski słynnym prezydentem był i zapewne dlatego w TVN24 gości jako wybitny specjalista od wszystkiego. Cóż, cała rodzina byłego prezydenta ma na ul. Wiertniczej dobre notowania. Tym bardziej cieszy, że redaktor Pochanke po raz kolejny zafundowała widzom super wieczór z Olkiem. Posłuchajmy zatem, co ogłosił o kontrowersjach związanych z publikacją rządowego raportu komisji Millera.


Dobrze, że ten raport w końcu jest. Choć uważam, że on jest już i tak za późno. Nie sądzę,  że jego publikacja coś w opinii publicznej zmieni. Ci, którzy mają realistyczne podejście do katastrofy, przeczytają go spokojnie. Zaś ci, którzy wolą komisję Macierewicza, zostaną przy niej

- mówił Kwaśniewski. -

Wnioski polityczne należą do premiera i prezydenta. Jeśli w kontekście raportu miałoby dojść do dymisji osób odpowiedzialnych za katastrofę smoleńską, to liczyłbym na dymisje honorowe.


Ciepłe słowa Kwaśniewski znalazł dla Donalda Tuska oraz Grzegorza Napieralskiego. Tradycyjnie już dla lidera SLD znalazły się także dobre rady .


Donald Tusk osiągnął rzecz, której nie udało się nikomu. W sondażach stoi dobrze, ale to wybory weryfikują wszystko

- podkreślił były prezydent. -

Grzegorz Napieralski ma sprzyjającą koniunkturę. Te sześć lat nierządzenia przez Sojusz pokazało, że z władzą  wszyscy mają ten sam problem. Jeśli Grzegorz Napieralski przedstawi spójny program, to ma szanse przejścia wyżej niż dotychczasowe piętnaście procent poparcia.

Nie zabrakło dalekosiężnych wizji związanych z przyszłymi koalicjami parlamentarnymi.


Od raportu Kalisza fiasko ponosi założenie Platformy, aby wpychać SLD w ramiona PIS. Zagrożenie powstania tej koalicji uważam za nierealne. SLD może być w koalicji z PO, ale już z PIS na tym etapie kierowania partią przez Jarosława Kaczyńskiego nie

- stwierdził Kwaśniewski. -

Napieralski powinien walczyć o swoje. Lewica powinna walczyć, o to, żeby zyskać poparcie tych, którzy głosowali w wyborach na PO. Myślę, że nadciąga czas powrotu do korzeni SLD.


Aleksander Kwaśniewski odniósł się również do o. Rydzyka i dyplomatycznej noty ministra Sikorskiego.


Ja bym noty do Watykanu nie wysyłał, bo to będzie nieskuteczne. Mam jednak żal do polskich parlamentarzystów, że na miejscu nie podejmowali polemiki. Przykro słuchać takich kłamstw, ja nie wiem, jak za coś takiego można dostać rozgrzeszenie.

Jak miło czasem posłuchać bajania "ojca polskiej demokracji" na politycznej emeryturze. Obawiamy się jednak, że powrót do korzeni SLD i wystawianie na listach wyborczych "dinozaurów lewicy" może okazać się zgubne w skutkach dla Sojuszu. Podobnie jak dla Kwaśniewskiego dywagacje o rozgrzeszeniu.