Wydawnictwo Biały Kruk, które wydaje albumy zasłużonego fotografika Adama Bujaka, i tym razem stanęło na wysokości zadania. Obok fotografii mistrza Bujaka i jego syna Marcina autorzy publikacji sięgnęli po zdjęcia krakowskiego fotografika Adama Wojnara oraz fotoreporterów PAP.

Uchwycili oni moment narodowych zaduszek: od mszy w Katyniu (na którą nie dotarł ani Lech Kaczyński, ani 95 osób, które wraz z nim miały oddać hołd zamordowanym polskim oficerom) poprzez warszawskie dni modlitw i łez na Krakowskim Przedmieściu po olśniewający pogrzeb w Krakowie i pochówek na Wawelu. Bohaterami zdjęć są na równi politycy i hierarchowie Kościoła, a także zwykli Polacy opłakujący ofiary lotu do Smoleńska. Poruszają pełne bólu zdjęcia Marty Kaczyńskiej oczekującej na lotnisku na powrót szczątków rodziców.

Fotografie zostały opatrzone tekstami zmarłego prezydenta, esejem prof. Ryszarda Legutki o tym, jak mało Polacy wiedzieli o głowie swego państwa, i zapisem poruszającej mowy Janusza Śniadka z bazyliki Mariackiej. Wieńczący książkę esej pióra prof. Andrzeja Nowaka „Pamięć Katynia – łańcuch niewidzialny” trudno czytać bez ściśniętego gardła.