Jak podała brytyjska policja, pochodzący z Polski przestępcy, związani z polskimi gangami, stworzyli w Wielkiej Brytanii jedną z największych w historii tego kraju siatkę wykorzystującą niewolniczą pracę.

Ofiarami przestępców padło ok. 450 mieszkańców Polski. Ofiary były kuszone ofertami dobrze płatnej pracy w Wielkiej Brytanii. Były to osoby mające trudności ze znalezieniem zatrudnienia w Polsce - m.in. bezdomni, uzależnieni oraz byli skazańcy.

W Wielkiej Brytanii ofiary musiały pracować po kilkanaście godzin na dobę. Wykorzystywani pracownicy byli zmuszani do mieszkania w nieogrzewanych pomieszczeniach, często bez bieżącej wody. Jeden "pokój" bez łóżek przypadał na kilka osób. Przestępcy zmuszali swe ofiary do założenia kont w bankach, z których później przejmowali wypłatę wypracowaną przez niewolników. Jak ustaliła policja, na procederze dorobili się ponad 2 milionów funtów (ok. 9,5 mln zł).

Wykorzystywani pracownicy często otrzymywali mniej niż 4 zł dniówki. Byli bici i zastraszani. Grożono, że jeśli pójdą na policję, zabici zostaną członkowie ich rodzin w Polsce.

Policja wpadła na trop siatki w 2015 r., gdy dwie ofiary uciekły i poinformowały o sprawie organizację dobroczynną. Śledztwo trwało ponad 3 lata, przeprowadzono dwa procesy. Śledczy ustalili tożsamość 92 ofiar, jednak wykorzystywanych mogło być jeszcze co najmniej 350 osób. Część wróciła do Polski, część bała się zeznawać.

W sumie za zmuszanie do niewolniczej pracy skazanych zostało osiem osób.

Pierwszy wyrok zapadł w lutym, teraz sąd pozwolił na poinformowanie o nim.

30-letni Marek Ch. z Walsall został skazany na 11 lat więzienia, 50-letni Marek B. z Tipton w West Midlands na 9 lat. Wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności usłyszała 48-letnia Justyna P. z West Bromwich, 24-letnia Julianna Ch. z Evesham w Worcestershire - siedmiu lat. 29-letnią Natalię Z. z Walsall skazano na 4,5 roku.

W drugim, zakończonym w czerwcu procesie, skazano 52-letniego Ignacego B. z West Bromwich (11 lat pozbawienia wolności), 26-letniego Jana S. z West Bromwich (3 lata) i 41-letniego Wojciecha N. z Winson Green (6,5 roku).

Ignacy B. ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, został skazany in absentia.